Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Nowoczesne i klasyczne domy - cechy charakterystyczne. Jakie domy obecnie się buduje najchętniej?

Decyzja o budowie domu to jedna z najistotniejszych decyzji jakie podejmiesz w całym życiu, dlatego tak istotne jest dokładne przeanalizowanie wszystkich związanych z tym kwestii. 

Dom przy Alabastrowej 20 Domowy.plDecyzja o budowie domu to jedna z najistotniejszych decyzji jakie podejmiesz w całym życiu, dlatego tak istotne jest dokładne przeanalizowanie wszystkich związanych z tym kwestii. Zakładając, że wszelkie kwestie finansowe, kredytowe oraz lokalizacyjne masz już za sobą, warto poświęcić czas na zapoznanie się z rynkiem gotowych projektów domów i rozważyć wszelkie wady i zalety konkretnych rozwiązań.

Jeśli jesteś już na tym etapie, zauważyłeś pewnie, że wybór odpowiedniego projektu nie jest taki prosty, jakby mogło wydawać się na pierwszy rzut oka.

Aktualnie na polskim rynku możesz znaleźć kilkadziesiąt tysięcy ofert gotowych projektów domów. Zarówno małe, jak i duże biura architektoniczne prześcigają się w tworzeniu nowych propozycji, udoskonalaniu istniejących oraz dodawaniu kolejnych wersji tych samych projektów.  Trudno wyobrazić sobie możliwość sprawdzenia oferty każdej pracowni architektonicznej z osobna i przyjrzenia się stylom jaki dana firma preferuje. Odpowiedzią na tego typu problemy przyszłych inwestorów są firmy zajmujące się sprzedażą gotowych projektów domów rożnych firm, dzięki temu jesteś w stanie na jednej stronie porównać wiele projektów i wybrać ten najbliższy Twoim oczekiwaniom.

Każdy projekt domu powstaje z myślą nie tylko o konkretnym modelu rodziny, ale i miejsca, gdzie dom będzie postawiony, na przykład, działka pod miastem, albo wiejska posesja, z pewnością będą się od siebie różnić. Najważniejsze - dobrze zdefiniuj swoje potrzeby i konsekwentnie trzymaj się swoich kryteriów. Zadbaj szczególnie o odpowiedni dla Twojej rodziny rozkład pomieszczeń, liczbę miejsc garażowych oraz, co szczególnie istotne, o to aby projekt spełniał warunki, które określone są w planie zagospodarowania działki. Dopiero kiedy upewnisz się, że wszystkie te kwestie masz zdefiniowane, możesz rozpocząć przeglądanie projektów domów pod kątem wizualnym oraz stylu w jakim zostały zaprojektowane.

Jeśli chodzi o styl budowy domu, to obecnie trudno stwierdzić który – tradycyjny czy  nowoczesny, przoduje w rankingu popularności, a przecież powstaje również wiele domów, w których dostrzec można mieszanie się tradycji i nowoczesnego minimalizmu. Zastanówmy się zatem czym charakteryzują się wymienione style i czy różnice dotyczą tylko kwestii wizualnych, czy może również funkcjonalnych rozwiązań.

 

Wizualna strona domu

O ile funkcjonalność domu i wnętrza to kwestia nie podlegająca dyskusji i zazwyczaj podobne rozwiązania stosowane są dla rodzin reprezentujących konkretny model rodziny, o tyle aspekt wizualny jest już dużo bardziej subiektywny i każda z tych rodzin może zdecydować się na zupełnie inne rozwiązania.

Idealnym dowodem takiego stanu rzeczy są tak samo liczne grupy zwolenników domów tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Kwestie estetyczne mają ogromne znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o dom, w którym spędzisz ze swoją rodzina kilkadziesiąt przyszłych lat, dlatego w tym wypadku powinieneś kierować się wyłącznie preferencjami swoimi i rodziny. Zobacz czym charakteryzują się te dwa style.

Domy nowoczesne

Dom Prosty 1A Domowy.plOd kilku lat na podmiejskich osiedlach coraz częściej powstają domy którym przypisuje się miano – nowoczesnych. Parterowe lub piętrowe, z płaskimi dachami  i minimalistycznie wykończonymi elewacjami często właśnie tym sposobem wyróżniają się wśród sąsiednich zabudowań. Jednak stylem nowoczesnym często określane są również zupełnie inne budynki, którym daleko do minimalistycznych wykończeń, na przykład domy o nietypowych, finezyjnych kształtach, ukazujące tym sposobem, indywidualne upodobania domowników. 

Właśnie ta różnorodność definiowania powoduje, że styl nowoczesny bardzo trudno jest jednoznacznie określić.  Jednak wszystkie rozwiązania mają punkt wspólny, na pierwszym miejscu stawiają funkcjonalność wnętrza, wygodę użytkowania i wykorzystywanie najnowszych rozwiązań, które mają na celu podniesienie komfortu mieszkaniowego całej rodziny.

Dla współczesnych inwestorów dom w stylu nowoczesnym nie ogranicza się do kilku rozwiązań, ale ma za zadanie wyróżniać się i przykuwać uwagę przechodniów. Takie podejście wynikać może z chęci przełamania monotonii podmiejskich osiedli i zarysowania swojego domu na tle zabudowań stawianych masowo przez deweloperów, którzy często budują kilka identycznych domów obok siebie.

Na dom w stylu nowoczesnym bardzo często decydują się młodzi ludzie, którym zależy na możliwości zastosowana najnowszych rozwiązań technicznych w domu. Projektanci pracując nad projektem domu, bardziej elastycznie podchodzą do kwestii wyglądu pomieszczeń, układu drzwi, garażu, i większą wagę przykładają do możliwości wykorzystania nowych technologii i tak zwanego inteligentnego systemu zarządzania budynkiem.

Domu klasyczne

Mimo rosnącej popularności domów nowoczesnych, nadal to projekty domów klasycznych są najczęściej wybierane przez inwestorów. Myśląc o domu w stylu klasycznym z pewnością pojawia Ci się przed taki obraz, dwuspadowy dach, czerwona dachówka i ogród na tyłach domu. Taki obraz klasycznego domu zakorzeniony jest w naszej świadomości od pokoleń. Podobne domy budowali nasi dziadkowie i rodzice, dlatego i osoby z naszego pokolenia często decydują się na takie właśnie rozwiązania.

Tradycyjny wygląd w tym przypadku nie idzie w parze tradycyjnymi rozwiązaniami funkcjonalnymi. Architekci zdają sobie sprawę, że sentymentalizm i estetyczny aspekt domu są bardzo ważne – dom musi podobać się domownikom, jednak rozumieją jak istotny dla współczesnej rodziny jest komfort i wygoda. Dlatego nowoczesność rozwiązań zdecydowanie dominuje również we wnętrzach tradycyjnych domów.

 

Ostatnimi czasy możesz zauważyć, rosnącą liczbę domów które wyglądem nawiązują do klasycznych polskich dworków. Co jednoznacznie pokazuje jak bardzo polscy inwestorzy cenią sobie tradycyjne rozwiązania architektoniczne. Dworki zazwyczaj są parterowe dlatego łatwo w nich odczuć bliskość natury i ogrodu w niemal każdym pomieszczeniu. Współczesne dworki łącz ą w sobie tradycyjny wygląd z nowoczesnymi rozwiązaniami wnętrz.

Jak widać współczesne projekt domów trudno jednoznacznie określić mianem nowoczesnych i klasycznych. Tak naprawdę różnice te dotyczą jedynie aspektu wizualnego, nie zaś rozwiązań funkcjonalnych, które w jednym i drugim przypadku korzystają z najnowocześniejszych udogodnień. To, jaki styl domu będzie najlepszy dla Twojej rodziny zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb.

Na stronie typu www.domowy.pl, prezentujących oferty gotowych projektów domów, możesz skorzystać z zaawansowanych form wyszukiwania projektów, w których, określając powyższe kryteria, ograniczysz wyniki wyszukiwania do kilkudziesięciu propozycji spełniających Twoje wymagania. Brzmi dobrze, prawda?
 

Podobne artykuły