Artykuł Dodaj artykuł

Wiertnica hydrauliczna w formie przyczepy

Zastosowanie wiertnic hydraulicznych umożliwia wykonywanie otworów geologiczno-poszukiwawczych i odmetanowujących. Urządzenia są też niezastąpione przy instalacji przewodów grzewczych, rur wentylacyjnych i gazowych, w betonie zbrojonym oraz asfalcie. Jaka jest ich konstrukcja i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zastosowanie wiertnic hydraulicznych umożliwia wykonywanie otworów geologiczno-poszukiwawczych i odmetanowujących. Urządzenia są też niezastąpione przy instalacji przewodów grzewczych, rur wentylacyjnych i gazowych, w betonie zbrojonym oraz asfalcie. Jaka jest ich konstrukcja i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wiertnice, zastosowanie

Wiertnica hydrauliczna w formie przyczepy

Wiertnice charakteryzuje potężna moc połączona z imponującą wydajnością. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż urządzenia spełniają swoje funkcje w skrajnie trudnych warunkach.

Konstrukcyjnie są dostosowane do długotrwałych cyklów pracy z największymi wiertłami koronowymi (specjalistyczne wiertła, służące do wykonywania głębokich otworów o zróżnicowanych średnicach w twardych materiałach).

Wiertnice, rodzaje:

  • Wiertnice elektryczne;
  • Wiertnice pneumatyczne;
  • Wiertnice hydrauliczne.

Z uwagi na podłoże, w którym odbywa się wiercenie, w większości przypadków proces wymaga zastosowania chłodziwa. Wiertnice powinny być dodatkowo zabezpieczone poprzez wyposażenie ich w przyłącze, doprowadzające ciecz chłodzącą.

W niektórych przypadkach producenci uzupełniają wyposażenie maszyn o system do wiercenia bezpyłowego, który skutecznie zabezpiecza operatora przed powstałymi zanieczyszczeniami powietrza. Poza tym system skutecznie odsłania pole robocze, ułatwiając operowanie sprzętem.

Wiertnice hydrauliczne, zalety

W przypadku wiertnic hydraulicznych znacznym ułatwieniem jest możliwość regulacji prędkości obrotowej. Poza tym maszyna opiera się na działaniach agregatu hydraulicznego, który jest napędzany silnikiem spalinowym. Daje to asumpt do twierdzenia, iż urządzenie uniezależnione jest od zewnętrznych źródeł zasilania w energię, co pozwala na wykorzystanie wiertnicy w każdych warunkach terenowych i na dowolnym obszarze.

W wielu przypadkach istnieje możliwość regulacji średnicy odwiertu, co znacznie rozszerza zakres stosowanych rur wprowadzanych do odwiertu. W razie konieczności wykorzystania sprzętu w sposób bezinwazyjny dla okolicznych obiektów stosuje się wiertnice poziome.

Wiertnica hydrauliczna w formie przyczepy

W kontekście pracy w terenie dużą skutecznością i zarazem znacznym ułatwieniem logistycznym charakteryzują się wiertnice hydrauliczne z możliwością doczepienia do pojazdu mechanicznego.

Tego typu rozwiązanie eliminuje potrzebę czasochłonnych prac montażowych, wiertnica hydrauliczna jest gotowa do działania niemal natychmiast po przyjeździe na miejsce pracy.

Opuszczanie i podnoszenie koronek przed i po wierceniu odbywa się hydraulicznie, przy czym optymalne warunki wiercenia wynoszą do 600 mm głębokości przy zastosowaniu koronek o średnicach do 330 mm. Prędkość obrotowa wiercenia jest regulowana w zależności od średnicy koronki. Jej maksymalna wartość wynosi 800 obrotów na minutę.

Przyczepa posiada własny zintegrowany zbiornik cieczy chłodzącej o pojemności 400 litrów. To kolejne uniezależnienie się od mediów dostępnych w okolicy. Wielkość zbiornika uwzględnia ciężar całkowity przyczepy wynoszący 1300 kilogramów. Dopuszczalna prędkość pojazdu wraz z przyczepą wynosi 80 kilometrów na godzinę.

Wyposażenie dodatkowe wiertnicy hydraulicznej na przyczepie:

  • Hydrauliczny młot zagęszczający;
  • Płyta podstawy;
  • Oświetlenie miejsca odwiertu;
  • Światło ostrzegawcze na wysięgniku.

W celu zapobieżeniu łamania się próbek podczas wykonywania odwiertów zastosowano uchylną płytę podstawy (5° w osi podłużnej) wyposażoną w jednostkę centrującą głowicę wiertniczą.

Wiertnica hydrauliczna w formie przyczepy, układ napędu

Układ napędu urządzenia, którym jest silnik hydrauliczny, umożliwia nieprzerwaną pracę maszyny przez okres wystarczający do wykonania wszystkich zaplanowanych zadań. Z kolei mobilność sprzętu pozwala na natychmiastową relokację wiertnicy w zależności od podjętych zobowiązań.

Skuteczne unieruchomienie wiertnicy hydraulicznej w trakcie robót zapewnia hamulec najazdowy. Dodatkowo nad bezpieczeństwem urządzenia oraz obsługi czuwają wsporniki przyczepy, ułatwiające ustawienie jej nawet na nierównym terenie.

Niespodziewane przeszkody w podłożu mogą spowodować uszkodzenie wierteł rurowych, co w dalszej perspektywie przyczynia się do kosztownych przestojów. Wiertła diamentowe stosowane z wiertnicami hydraulicznymi skutecznie zapobiegają takim przypadkom, podnosząc ogólną wydajność całego zespołu urządzeń.

Decydując się na zakup wiertnicy hydraulicznej, należy brać pod uwagę jej wydajność oraz mobilność. W obu przypadkach będzie to miało istotny wpływ na wskaźnik konkurencyjności firmy. Wiertnice hydrauliczne w formie przyczepy są doskonałym przykładem, że inwestycja może zwróci się bardzo szybko, zwłaszcza tam, gdzie trzeba wykonać wiele odwiertów o różnych średnicach w stosunkowo krótkim czasie, by następnie przemieścić się w kolejne miejsce.

Już dziś warto pomyśleć o rozwoju.