Artykuł Dodaj artykuł

PODJAZD – WIZYTÓWKA DOMU

Przydomowy podjazd to przedłużenie frontowej elewacji domu. Dopasowany do charakteru budynku, poza niewątpliwymi walorami praktycznymi, doda całej posesji wiele uroku.

Przydomowy podjazd to przedłużenie frontowej elewacji domu. Dopasowany do charakteru budynku, poza niewątpliwymi walorami praktycznymi, doda całej posesji wiele uroku.

W końcowej fazie budowy domu kiedy dość już mamy brudu i błota marzymy o gotowym podjeździe. Traktujemy proces wykonania podjazdu jako symboliczne zwieńczenie ciężkich prac budowlanych na posesji i początek ery ładu i porządku w naszym domowym otoczeniu. Zatrzymajmy się na chwilę w budowlanym pędzie i przemyślmy wybór kostki, którą wybrukujemy podjazd.

Fot. 1 Na zdjęciu długi podjazd
wyznacza strefę komunikacyjną.
Klasyczna i szlachetna kostka Piazza z
linii Libet Decco – elegante podkreśla
charakter domu. fot. Libet

Nawierzchnia dopełnia elewację.

Warto zwrócić uwagę na efekt jaki stworzymy wybierając konkretny materiał na podjazd. Im większą powierzchnię stanowi tym mocniej wpływa na wizerunek naszej posesji. Wykonany niebanalnie podjazd spełni rolę wizytówki domu i zapewni codzienny komfort użytkowania, o dumie z decyzji nie wspominając. Możemy użyć różnych materiałów, jednak do najpopularniejszych coraz częściej należą szlachetne odmiany betonowej kostki brukowej.

Za jej powodzeniem i niewątpliwymi walorami z pewnością przemawia ciekawa kolorystyka, bogactwo kształtów i rodzajów wykończenia. Dobór odpowiedniego produktu, ciekawe ułożenie wzbogaci lub podkreśli urodę i charakter posesji. Z pewnością warto powierzyć projekt aranżacji otoczenia domu specjaliście z doświadczeniem. Autoryzowane punkty sprzedaży markowej kostki brukowej oferują często usługi projektowe w formie gratisu, w ramach zakupu materiału.

 
Fot. 2 Na dojeździe do garażu
można pokusić się o ciekawe
wzory ułożenia kostki.
Na zdjęciu Nostalit – kolory
jesieni – Libet Decco –
colormix.
fot. Libet
 
Fot. 3, 4 Umiejętnie dobrana nawierzchnia będzie współgrała kolorystycznie nie tylko z dachem domu, ale również z jego elewacją, schodami, detalami. Na zdjęciach powyżej podjazdy z kostki Akropol w kolorach jesieni i kasztanowym z linii Libet Decco - colormix. fot. Libet
Fot. 5, 6 W podobny sposób można za pomocą nawierzchni podjazdu podkreślać stylistykę architektoniczną całego domu. Na zdjęciach podjazd z kostki Piccola (w kolorze pastello i kasztanowym) oraz Romano (piaskowo – beżowy oraz torfowy brąz) z linii Libet Decco.
fot. Libet
 fot. Libet          

 

 

Solidnie wykonany i wytrzymały.

Aby podjazd dobrze spełniał swoją funkcję, fachowcy muszą zadbać o jego prawidłowe wykonanie. Projektując przestrzeń posesji należy pamiętać, że podjazd do garażu powinien mieć przynajmniej 3 metry szerokości. Zdarza się również, że stanowi on jednocześnie dojście do domu. Wówczas powinien mieć około 4,5 metra. Najważniejszym walorem praktycznym podjazdu jest to, aby nie zatrzymywała się na nim woda. Konieczne jest więc odpowiednie odwodnienie. Aby było ono możliwe, najlepiej żeby nawierzchnia w tym miejscu była ułożona ze spadkiem 2-5 proc. wzdłuż i około 2 proc. w poprzek drogi. Optymalna grubość kostki na nawierzchnię podjazdu to 6 cm.

Warto pamiętać, że betonowe kostki brukowe cechuje antypoślizgowość, to ważna cecha nawierzchni doceniana i poszukiwana w naszym klimacie. Jeśli zależy nam na antypoślizgowym walorze nawierzchni unikajmy gładkich, szlifowanych kamieni

Fot. 7 Podjazd jest estetycznym
przedłużeniem frontowej elewacji
domu i to w każdym stylu
architektonicznym. Na zdjęciu
nawierzchnia z kostki Natulit z linii
LibetDecco - antico.
fot. Libet

Minęły już czasy, kiedy podjazdy projektowano jedynie przy rezydencjach. Ich zalety praktyczne spowodowały, że podjazd jest obowiązkowym elementem każdego jednorodzinnego domu. Warto by był skrojony na miarę domu i stał się jego wizytówką.

Czy wiesz, że...
... Zapadanie się nawierzchni parkingu, koleiny na podjeździe, są wynikiem źle utwardzonego gruntu – podbudowy. Solidnie wykonana i starannie zagęszczona podbudowa pozwala zastosować na podjeździe niestandardowe materiały. Zawsze jednak wymaga to wiedzy na temat wytrzymałości produktu i doświadczenia w zakresie wykonawstwa.

Fot. 8 Na zdjęciu podjazd ułożony z
płyt piaskowca Sheridan w kolorze
brown forest z linii Libet Patio
fot. Libet

Podobne artykuły