Klasyczna kostka brukowa – na przykład typu Holland - odnosiła się do projektów nawierzchni przemysłowych. Klienci indywidualni korzystali z niej raczej jako „opcja ekonomiczna” zagospodarowania nawierzchni przydomowej.
Jaka kostka brukowa? Najlepiej o prostej formie. Malta – szlachetna kostka brukowa, to pięć prostokątów o różnej długości boku oraz jednym kwadracie.
Szlachetna kostka brukowa to zachowana precyzja wymiarowa, trwałość barw i staranne wykończenie nawierzchni. Wszystko co zamyka się w zwrocie jakość kostki brukowej. Płyty tarasowe to gładka nawierzchnia o delikatnym rysunku. Korfu łączy obie możliwości.
Powierzchnia biologicznie czynna jest możliwa do ułożenia również z użyciem szlachetnej kostki brukowej. Ale nie każdej.
Wygodny podjazd, elegancki chodnik wokół posesji, a może ścieżka ogrodowa? Z wykorzystaniem kostki brukowej stworzymy estetyczne otoczenie domu.
Powierzchnia biologicznie czynna jest od pewnego czasu zwrotem odmienianym przez wszystkie przypadki. Wszystko przez możliwość ponoszenia opłat za brak retencji wody w miejscu występowania opadów. Odpowiedzią na problem są kostki i płyty ażurowe.
Jeśli decydujemy się na modernistyczny projekt budynku, musimy liczyć się z koniecznością dostosowania do niego wszystkich przyległości. Oznacza to, że w podobnej stylistyce powinno być ogrodzenie, ogród i taras. Jeśli bryła naszego domu jest minimalistycznym prostopadłościanem, struktura położonej na podjeździe kostki brukowej również powinna być prosta i geometryczna.
Układanie barwionej kostki brukowej (postarzane lub color-mix) wymaga doświadczenia w stosowaniu „zasady trzech palet”. Prawidłowy efekt to nawierzchnia tworząca estetyczną mieszankę równomiernie rozłożonych kolorowych kostek.
Konieczność wykonania ciągów komunikacyjnych wśród ogrodowych pochyłości odruchowo narzuca myśl o schodach terenowych. Ale to nie jedyne rozwiązanie, choć wymaga znacznie więcej wiedzy, umiejętności i pracy niż ogrodowe dróżki układane na płaskim terenie.
Oszczędzamy wodę, segregujemy śmieci, a zamiast plastikowych butelek stawiamy na szklane.
Kostka geometryczna stwarza okazje do stworzenia interesujących kompozycji w nawierzchni. Prosta forma w połączeniu z bogatą kolekcją wymiarów jest szansą na ciekawą aranżację.
Nawierzchnie z kostki brukowej to od lat dominujący trend w przestrzeniach ogrodowych.
Drobnowymiarowy bruk i wielkoformatowe płyty betonowe są architektonicznymi narzędziami, które mogą kształtować charakter całości; podjazdu, ogrodowych ścieżek i publicznych skwerów.
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, warto sprawdzić, czy opał, którym planujemy ogrzewać dom, jest odpowiednio dobrany do naszych potrzeb. Dzięki rozwojowi technologii, producenci oferują dziś paliwa bezpieczniejsze, tańsze i wydajniejsze niż jeszcze kilka lat temu. I co równie ważne, coraz bardziej przyjazne dla środowiska. Na jakie parametry zwrócić uwagę, by niskim kosztem zadbać o ogrzewanie mieszkania?
Wydawać by się mogło, że domy – kostki, tak popularne w latach 70., nigdy już nie staną się modne. Tymczasem powracają w nowej odsłonie. Przebudowane, wyposażone w duże przeszklenia tarasowe, często bogate w rozwiązania charakterystyczne dla idei smart home, dostają drugie życie i triumfalnie podbijają rynek nieruchomości. Są odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów, którzy chcą mieszkać w domach funkcjonalnych i minimalistycznych, liczą jednak nie tylko koszty spektakularnych metamorfoz, ale także eksploatacji odnowionych budynków.