Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Dach, który oddycha! Cz. 1 Paroprzepuszczalność membrany

Współczesny inwestor nie powinien mieć problemów z wyborem pojedynczych produktów czy systemu przed rozpoczęciem budowy wymarzonego domu, a w szczególności dachu, który jest jednym z najważniejszych elementów bryły budynku.

Współczesny inwestor nie powinien mieć problemów z wyborem pojedynczych produktów czy systemu przed rozpoczęciem budowy wymarzonego domu, a w szczególności dachu, który jest jednym z najważniejszych elementów bryły budynku. Należy pamiętać przy tym, że dachu nie traktujemy tylko jako konstrukcji drewnianej i pokrycia, ale jako przegrodę dachową składającą się z wielu produktów. Jednym z ważniejszych i pełniącym wiele funkcji jest warstwa wstępnego krycia.

Dach, który oddycha! Cz. 1 Paroprzepuszczalność membrany.Wysokiej jakości membrana dachowa stanowi część przegrody dachowej, zaprojektowanej przez architekta tak, aby spełniała wymogi izolacyjności cieplnej zawarte w normach budowlanych. Membrana zastosowana w przegrodzie dachowej ma kilka zadań. Od strony pokrycia dachowego odpowiada za wiatroizolacyjność, a także zabezpiecza przed wilgocią, która może dostać się pod pokrycie np. z roztopionego śniegu czy podczas ulewy i silnego wiatru. Natomiast od strony wnętrza budynku odpowiada za odprowadzenie pary wodnej do kanału wentylacyjnego rozpoczynającego się w okapie a kończącego się w kalenicy. Dzięki temu zapobiega zawilgoceniu termoizolacji oraz elementów konstrukcji więźby dachowej i w efekcie - możliwej korozji biologicznej.

Skąd pochodzi wilgoć?

Dach jest narażony na działanie wilgoci z dwóch stron. Zewnętrznym źródłem wody, mogącej dostać się pod połać, są opady deszczu i śniegu, zaś od wewnątrz (szczególnie w przypadku poddaszy użytkowych) zagrożenie stanowi para wodna. Jest ona wytwarzana ciągle w zamieszkałych budynkach. Znajduje się ona w powietrzu wydychanym przez mieszkańców, powstaje podczas takich codziennych czynności jak gotowanie, pranie czy kąpiel. W ciągu doby, szczególnie w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, powstaje jej całkiem spora ilość. Sama w sobie nie jest zagrożeniem dla termoizolacji oraz konstrukcji dachu. Dopiero skroplona para wodna, czyli woda kondensacyjna, może zbierać się w elementach budynku i przy większych ilościach prowadzić do szkód spowodowanych zawilgoceniem.

– Czasem muszę wytłumaczyć, że dach jest trochę podobny do odzieży sportowej. Pytam, czy inwestor uprawia sport i jak się czuje jeżdżąc na nartach czy biegając w zwykłej kurtce, a jak w kurtce „oddychającej”, która z jednej strony ochrania przed wilgocią z zewnątrz, z drugiej zaś oddaje wilgoć, którą wytwarza człowiek. To zwykle działa – mówi Wojciech Cichecki z firmy Zakład Ogólnobudowlany Wojciech Cichecki z Nowogardu, Certyfikowany Dekarz Braas.

Czym jest paroprzepuszczalność membran?

Paroprzepuszczalność danego materiału to nic innego jak jego zdolność do transportu pary wodnej. Właśnie ze względu na ten parametr folie dachowe dzielimy na membrany wysokoparoprzepuszczalne i folie niskoparoprzepuszczalne.

Dziś większość inwestorów decyduje się na membrany wysokoparoprzepuszczalne, które wypadają korzystniej na tle niedawnej konkurencji, zapewniając dłuższą żywotność i prawidłowe funkcjonowanie dachu. Membrany wysokoparoprzepuszczalne powinny charakteryzować się współczynnikiem Sd mniejszym niż 0,2 m. Im mniejsza wartość współczynnika Sd, tym większy jest stopień paroprzepuszczalności. Folie niskoparoprzepuszczalne obecnie są coraz rzadziej używane, czasami stosuje się je na poddaszach nieużytkowych, ponieważ posiadają dosyć niską zdolność do przepuszczania pary wodnej - nie przekraczającą 100g/m² w ciągu 24 godzin (współczynnik Sd w ich przypadku wynosi kilka, kilkanaście metrów).

W kolejnym odcinku „Poradnika inwestora”: Parametry membran a szybkość montażu.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły