Księgarnia – szczegóły publikacji

Podgląd
dostępny

Przykłady obliczeń wybranych konstrukcji drewnianych

Zamów publikację

Autor:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Stron: 154
Data wydania: 2018-06-04
Typ: książka
Druk: tak
Wersja elektroniczna: nie
ISBN: 978-8-30-119833-6


Wersja papierowa: 59,00 PLN

Data wydania:

04-06-2018

Wymiary:

15 x 23.5 cm

Druk w kolorze:

nie

Papier kredowy:

nie

Twarda oprawa:

nie

 

Niniejsza publikacja stanowi zbiór podstawowych wiadomości niezbędnych do projektowania konstrukcji drewnianych. W opracowaniu zaprezentowano procedury i przykłady projektowania konstrukcji z drewna litego i klejonego warstwowo, oparte na normie PN-EN 1995-1-1, zwanej Eurokodem 5.

Eurokod 5 ma zastosowanie do projektowania budynków i obiektów inżynierskich z drewna (drewna litego, tarcicy, struganego lub drewna okrągłego, drewna klejonego warstwowo oraz wyrobów konstrukcyjnych na bazie drewna, np. LVL) lub płyt z materiałów drewnopochodnych łączonych za pomocą kleju lub łączników mechanicznych. Norma jest zgodna z zasadami i wymaganiami odnoszącymi się do bezpieczeństwa i użytkowalności konstrukcji, jak również z zasadami obliczeń i weryfikacji podanymi w PN-EN 1990.

Eurokod 5 odnosi się wyłącznie do wymagań dotyczących nośności, użytkowania i trwałości konstrukcji. Do każdej z wymienionych części PN-EN 1995 opracowane zostały załączniki krajowe NA, zawierające parametry do stosowania przy projektowaniu budynków i obiektów na terenie Polski.

W pierwszej części opracowania autorzy umieścili materiały pomocnicze do projektowania konstrukcji drewnianych, w drugiej zaś – przykłady obliczeń wybranych elementów konstrukcji budynków, takich jak stropy, słupy, schody, kratownice oraz wiązary i dźwigary dachowe. Całość uzupełniona została o tablice, wzory i schematy obliczeniowe.

Poznaj parametry wytrzymałościowe i sprężyste drewna oraz zasady sprawdzania stanów granicznych nośności według norm europejskich i krajowych;

Sprawdź, jak obliczyć nośność metalowych łączników trzpieniowych, złączy na gwoździe, śruby i sworznie;

Zobacz, jak poprawnie zaprojektować drewniane: stropy, słupy, dźwigary i wiązary, a także pas kratownicy oraz płatew.

Książka Przykłady obliczeń wybranych konstrukcji drewnianych umożliwi pogłębienie wiadomości w zakresie projektowania z uwzględnieniem eurokodów praktykującym projektantom. Pozwoli także na nabycie praktycznej umiejętności obliczeń podstawowych konstrukcji drewnianych studentom wydziałów budowlanych.

Brak załączników
Brak prenumeraty