Artykuł Dodaj artykuł

Cały dom, jedna podłoga

Wnętrze z jednorodną podłogą we wszystkich pomieszczeniach robi niesamowite wrażenie.

Wnętrze z jednorodną podłogą we wszystkich pomieszczeniach robi niesamowite wrażenie. Jest spójne, wyraziste, wygląda na bardziej przestronne - znikają bowiem z oczu ostatnie podziały jakimi np. są granice między panelami w salonie i płytkami w kuchni. W mieszkaniu, w którym mamy tylko jeden rodzaj podłogi o wiele łatwiej zachować wizualny ład i stworzyć spójną koncepcję aranżacyjną.

Cały dom, jedna podłoga

Każde wnętrze ma swój charakter i potrzebuje odpowiedniej podłogi. Drewno, świetnie sprawdza się w salonie czy sypialni, w łazience czy kuchni wolimy zaś korzystać z płytek. Takie rozwiązania zapewniają nam komfort, którego oczekujemy w danym pomieszczeniu i są łatwe do utrzymania w czystości. Przy łączeniu różnych materiałów, trzeba jednak włożyć sporo pracy, by osiągnąć efekt jednorodnej podłogi. Wyzwaniem jest precyzyjne dopasowanie wzorów, faktur, wykończeń czy wysokości desek i płytek. Dopiero podłogi winylowe w łatwy sposób pomagają nam osiągnąć cel, jakim jest jednolita podłoga w całym domu.

Jakość tkwi w środku

Podłoga winylowa to rozwiązanie uniwersalne - zda egzamin zarówno w strefie dziennej i sypialni, jak też w intensywniej użytkowanej kuchni czy przedpokoju. Materiał odporny na różnorodne wyzwania potrzebuje dodatkowego wzmocnienia - specjalnego, twardego rdzenia. Rozwiązaniem o takich właściwościach jest podłoga Rigio od marki VOX.

- Przy projektowaniu Rigio kluczowe były dla nas nie tylko walory estetyczne, ale też funkcjonalność. Panele wyposażyliśmy w unikatową technologię rigid core, czyli twardy rdzeń z domieszką włókna mineralnego, który podnosi wytrzymałość materiału - mówi Piotr Szczęśniak, ekspert techniczny marki VOX.

Cały dom, jedna podłoga

Podłogi Rigio składają się z 10 warstw, a każda z nich odpowiada za specjalne właściwości paneli. Poprawiają akustykę, trwałość, plamoodporność czy chronią przed deformacjami. Twardy rdzeń (rigid core) mimo swojej niewielkiej masy jest wyjątkowo odporny i gwarantuje wieloletnią trwałość podłogi. Zastosowana przez VOX technologia produkcji z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu przyczynia się też do ochrony środowiska (podłogi powstają w fabryce w Belgii, gdzie przestrzegane są wyśrubowane normy produkcji). Rdzeń otoczony jest z obu stron warstwami gęstego włókna mineralnego, dzięki czemu dostajemy podwójne wzmocnienie i podłoga zachowuje stabilność wymiarową bez względu na zmiany temperatury. Dzięki temu Rigio może być użytkowane nawet na ogrzewaniu podłogowym, gdyż wyróżnia się bardzo dobrym przewodnictwem cieplnym.

Wzór na całość

Podłogi Rigio to kolekcja składająca się z 12 wzorów: dwa naśladują cement oraz beton, a 10 mają wybarwienie dębowe (od bardzo jasnych, do ciemnych, mocnych akcentów).

Podłoga ze wzorem cementu lub betonu polecana jest do wnętrz urządzonych w bardziej nowoczesny, oszczędny sposób. Zwłaszcza w łazience znakomicie zastępuje płytki ceramiczne. Wzór Rigio European Oak to z kolei doskonały wybór do eleganckich wnętrz, w których dominują ciemniejsze kolory. W takim otoczeniu faktura winylowej podłogi i jej wyrazisty rysunek stanowią silny akcent - nawet w połączeniu z ciemnymi listwami czy lamelami na ścianie.

Cały dom, jedna podłoga

Podkład, podłoga i listwy - spójna całość

Podłogi Rigio mają jeszcze jedną zaletę - można je bez problemu położyć na starej nawierzchni. Wielowarstwowość i właściwości twardego rdzenia powodują, że podłoga jest sztywna. Dzięki temu można montować ją bez wcześniejszego wyrównywania podłoża, np. przy instalacji na płytkach nie musimy niwelować fug, których głębokość nie przekracza 10 mm. Problemem nie będą też nierówności do 5 mm na długości 2 metrów bieżących podłogi.

Przy równym podłożu podkład nie jest obowiązkowy, ale eksperci podpowiadają, by stosować go za każdym razem. To rozwiązanie jest konieczne za to przy układaniu podłóg winylowych na wylewce betonowej. Warto z niego skorzystać, bo np. polecany do podłóg Rigo podkład Max-Pod Alu Extreme marki VOX wyjątkowo skutecznie tłumi odgłosy kroków i przewodzi ciepło - można więc go stosować na ogrzewanie podłogowe.

Cały dom, jedna podłoga

Dzięki ogrzewaniu podłogowemu dzieci mogą bawić się na ciepłej podłodze, a dorośli chodzić po domu boso niezależnie od pory roku. Dlatego montaż tego rozwiązania jest coraz powszechniejszą praktyką w domach i mieszkaniach. Aby wszystko poszło zgodnie z planem, warto zastosować dedykowany właśnie do ogrzewania podłogowego podkład.

- Spośród czterech podkładów wchodzących w skład kolekcji Max-Pod, najwyższą skuteczność przewodzenia ciepła zapewni Alu Extreme. To podkład dla najbardziej wymagających. Wybierając go, poza gwarancją wysokiej efektywności ogrzewania podłogowego, zyskujemy także izolację akustyczną. Max-Pod Alu Extreme z opatentowaną technologią RWS Barrier zapewnia optymalne tłumienie odgłosów kroków. Jest przeznaczony do pomieszczeń narażonych na intensywne użytkowanie. Szczególnie polecam stosowanie go do podłóg winylowych – wyjaśnia Piotr Szczęśniak, ekspert VOX.

W intensywnie użytkowanych pomieszczeniach warto postawić na trwałe elementy wykończenia, które sprawią że wnętrze stworzy spójną całość. Do podłóg winylowych łatwo dopasujemy listwy Espumo, odporne na zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne. Powstają one w 80% z recyklatów, a w ich produkcji wykorzystywane jest specjalne tworzywo polimerowe uszlachetnione dodatkami mineralnymi. O jego wytrzymałości najlepiej świadczy fakt, że w tej technologii produkowane są również materiały elewacyjne Kerrafront czy okładziny ścienne Kerradeco.

Cały dom, jedna podłoga

Listwy Espumo występują w różnych kształtach i uniwersalnych kolorach (białym i odcieniach szarości), więc z łatwością dopasujemy je do każdego wnętrza. Materiał z którego je wykonano nie chłonie wody. To sprawia, że listwy Espumo możemy zamontować, podobnie jak podłogę winylową Rigio, w całym mieszkaniu – także w intensywnie eksploatowanym przedpokoju czy łazience.

Podobne artykuły