Artykuł Dodaj artykuł

Skuteczne oszczędzanie. Ocieplone, letniskowe domy 35m2 bez pozwolenia na budowę

Jaki jest pierwszy krok do skutecznego oszczędzania?

Jaki jest pierwszy krok do skutecznego oszczędzania? Niezależnie od tego, z ilu kursów skorzystasz, zawsze będzie on wyglądał tak samo. Trzeba przyjrzeć się swoim wydatkom. Każdego dnia wydajemy ogromne ilości pieniędzy na rzeczy, które naprawdę nie wpływają na nasz poziom zadowolenia z życia. Co gorsza, podobne decyzje podejmujemy przy zobowiązaniach długofalowych, takich jak zakup mieszkania.

Skuteczne oszczędzanie. Ocieplone, letniskowe domy 35m2 bez pozwolenia na budowę.

Tymczasem okazuje się, że powyżej pewnego progu finansowego, nasza satysfakcja z zakupu rośnie bardzo nieproporcjonalnie. Możesz wybudować willę z basenem za grube miliony. Zauważ jednak, że Twoim marzeniem jest własny dom. Domy do 35m2 można mieć już za połowę ceny małego mieszkania w mieście. Nawet, jeśli wybudujesz go za środki z kredytu, rata będzie niska. A do tego jak łatwo się go sprząta!

Dom bez pozwolenia, czyli jaki? Czy można tak postawić dom letniskowy z poddaszem?

Na zgłoszenie możesz wybudować parterowy dom do 35m2 powierzchni zabudowy. Czy oznacza to, że jest to całkowita powierzchnia, na jakiej będzie trzeba się pomieścić? Bynajmniej. 

Z orzeczeń sądów można spokojnie wnioskować, że dom 35m2 z poddaszem wzbudziłby słuszne podejrzenia. Sądy wskazują jednak wyraźnie, że antresola nie jest dodatkową kondygnacją. Twój nowy domek bez pozwolenia może więc mieć znacznie większą powierzchnię użytkową. I nikt nie będzie robił z tego powodu problemów.

Skoro uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest wymagane, jakie są formalności?

Wystarczy skompletować rysunki i opisy techniczne budynku, mapę zasadniczą z numerem działki i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Na mapę trzeba będzie jeszcze wrysować obrys domu, dokładnie tak, jak ma być postawiony w rzeczywistości. Bez trudności zrobisz to samodzielnie. Dokumenty wraz ze stosownym wnioskiem składasz w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta właściwym dla lokalizacji Twoich gruntów. A potem czekasz 21 dni na... brak odpowiedzi. I rozpoczynasz budowę.

Cały proces opiera się na tak zwanej milczącej zgodzie urzędowej. Jeśli we wskazanym wyżej terminie nie nadejdzie dokument, który zawiera jakiekolwiek przeciwwskazania do realizacji projektu, możesz zabrać się za pracę. Budowa domu na zgłoszenie nie wiąże się z koniecznością zatrudniania kierownika budowy. Nie trzeba nawet wskazywać, czy do działki doprowadzone są podstawowe media.

Dom 35m2. Murowany czy szkieletowy domek letniskowy?

Budując dom do 35m2 na zgłoszenie, to Ty decydujesz, jak go wykorzystasz. Możesz tak postawić budynek typowo rekreacyjny, który będziesz użytkować głównie w lecie. Jednak domek tego typu można z powodzeniem ocieplić wełną mineralną. Jeśli zdecydujesz się na konstrukcję szkieletową, która nie nagrzewa się i nie wychładza pod wpływem warunków zewnętrznych tak bardzo, jak tradycyjne mury, możesz w nim wypoczywać o każdej porze roku.

Całoroczny domek rekreacyjny z drewnianą elewacją, bez zbędnych formalności i za niesamowicie przystępną cenę? Brzmi świetnie. No dobrze, a co z kosztami utrzymania?

Zdrowy, naturalny i tani. Jak wybrać projekt domu?

Domy do 35m2 budowane w technologii szkieletowej należą do najtańszych i najzdrowszych nieruchomości na rynku. Do ich budowy używa się naturalnego drewna. Aby pozbawić je insektów i grzybów, stosuje się suszenie komorowe. Co to oznacza? W drewnie, z którego zbudowany będzie Twój dom, nie ma żadnych szkodliwych środków chemicznych.

Niewielka powierzchnia to także niskie koszty użytkowania. Co więcej, w domkach drewnianych można z powodzeniem wykorzystać ekologiczne rozwiązania. Inwestując w system rekuperacji czy panele fotowoltaiczne, możesz samodzielnie odzyskać lub wyprodukować większość niezbędnej energii cieplnej.

Co najlepsze, projekty domów do 35 m2 są bardzo różnorodne. Bez problemu znajdziesz wśród nich modele nowoczesne, skandynawskie czy nawet cieszące się ogromnym powodzeniem domy typu stodoła. Nie zwlekaj więc dłużej z realizacją swoich marzeń. Szczególnie, że nieduże domy szkieletowe można postawić już w dwa dni. A ich wykończenie i wyposażenie nie powinno Ci zająć więcej, niż dwa miesiące.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły