Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Działanie podstawowych maszyn do drewna

Dla pasjonatów obróbki drewna niezbędne są odpowiednie narzędzia, które zapewniają komfort i przyjemną pracę z tym materiałem.

Dla pasjonatów obróbki drewna niezbędne są odpowiednie narzędzia, które zapewniają komfort i przyjemną pracę z tym materiałem. W domowej stolarni można stworzyć meble i drewniane arcydzieła, jednak zanim się za to zabierzemy, warto dowiedzieć się, jak powinno wyglądać podstawowe wyposażenie stolarni oraz jakie urządzenia warto kupić, a także w jaki sposób działają poszczególne maszyny do drewna. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z obróbką drewna zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Działanie podstawowych maszyn do drewna

Miejsce i budżet na wyposażenie stolarni

Nasza stolarnia powinna być na tyle duża, aby zmieściły się w niej wszystkie maszyny i urządzenia do obróbki drewna i potrzebne materiały, haki, regały i listwy magnetyczne, które pomogą nam uporządkować narzędzia. Musimy mieć miejsce na wygodną pracę i swobodne przemieszczanie się. Stolarnia powinna mieć wysoki sufit, żeby mieć możliwość bezproblemowego manewrowania obrabianym materiałem. Oprócz przestrzeni musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie i dostęp do gniazdek elektrycznych. Bardzo ważna jest również odpowiednia wentylacja pomieszczenia. 

Stolarni nie wyposażymy, jeśli nie zaplanujemy budżetu, jaki możemy rozdysponować na inwestycję w jej wyposażenie. Pomyślmy, jakie zadania ma spełniać nasza stolarnia i dostosujmy do tego jej wyposażenie. Każde urządzenie ma swoją cenę, a im jest bardziej zaawansowane, tym jego wartość rośnie. Musimy więc zdecydować, ile pieniędzy chcemy wydać na obróbkę drewna.

Maszyny do obróbki drewna

Pamiętajmy, że obróbka drewna wymaga solidnych narzędzi i maszyn, które będą bezpieczne w użytkowaniu. Warto zdecydować się na producenta profesjonalnych i solidnie wykonanych maszyn, które gwarantują wydajną pracę i będą nam służyć przez dłuższy czas. Można je kupić między innymi w sklepie internetowym https://jptech-maszyny.pl, dzięki któremu zdobędziemy potrzebne produkty bez wychodzenia z domu.

Piły

Piły różnego rodzaju to podstawowe narzędzie każdego stolarza. Najtańszą jej wersją jest ręczna piła do drewna, która powinna znaleźć się w każdej stolarni. W przypadku pił ręcznych, ważne jest, by miały one odpowiednio rozmieszczone zęby. Im dalej są one oddalone od siebie, tym mniej precyzyjne cięcie. Współczynnik TPI (teeth per inch) określa ilość zębów na jeden cal. Im niższe TPI, tym szybsze i mniej precyzyjne cięcie. 

Bardziej wydajne i komfortowe w użytkowaniu będą piły elektryczne, ponieważ z ich pomocą praktycznie bez wysiłku możemy przeciąć bardzo twarde drewno w dowolny sposób. Piła taśmowa dzięki taśmie tnącej umożliwia bardzo precyzyjne cięcie, natomiast piły stołowe bez problemu poradzą sobie z piłowaniem wzdłużnym, poprzecznym i skośnym. Warto wymienić profesjonalną piłę formatową z przykładnicami, służącą do cięcia większych materiałów.

Działanie podstawowych maszyn do drewna

Szlifierki

Narzędziem, dzięki któremu możemy w odpowiedni sposób wykończyć obrabiany przedmiot jest szlifierka. Rodzajów szlifierek jest wiele i służą one do wygładzania powierzchni drewna różnej wielkości i kształtu. Szlifierki zabezpieczają również materiał między innymi przed warunkami atmosferycznymi. Przede wszystkim wyróżnia się szlifierki taśmowe do dużych powierzchni, oscylacyjne do szlifowania drewna w trudno dostępnych miejscach, oraz szlifierki mimośrodowe, przeznaczone do wypukłych i wklęsłych powierzchni.

Wiertarki

To kolejne niezbędne narzędzie w stolarni, bez którego nie wywiercimy otworów do budowania drewnianych konstrukcji. Do wykonania długich otworów najlepsze będą wiertarki poziome, natomiast do wiercenia precyzyjnych otworów blisko narożników idealnie sprawdzą się wiertarki kątowe.

Tokarki do drewna

Do wykończenia mebli przydatne będą tokarki, która wprawia w ruch obrotowy dany przedmiot, a za pomocą specjalnych noży skrawa jego powierzchnię. W ten sposób tworzy okrągłe bryły z drewna. Obróbka za pomocą toczenia jest bardziej skomplikowana niż zwykłe cięcie czy szlifowanie, jednak efekty są znacznie bardziej imponujące.

Wyrówniarki i grubościówki

Jak sama nazwa wskazuje, służą do wyrównywania płaskich powierzchni i zmiany grubości obrabianego materiału. Dzięki nim możemy tworzyć idealnie proste półki, blaty stołów itp.

Ręczne narzędzia

Oprócz maszyn i elektronarzędzi, nie można zapomnieć o tradycyjnych narzędziach, które są nieodłącznym elementem każdego warsztatu. Musimy wyposażyć naszą stolarnię różnego rodzaju młotkami, pobijakami, kątownikami, liniałami, dłutami, strugami, materiałami ściernymi, poziomicami itp.

Wyposażenie stolarni może być naprawdę obszerne i stwarzać warunki do wykonania mnóstwa konstrukcji z drewna. Jedynym ograniczeniem dla naszej wyobraźni jest budżet i miejsce pracy, jednak odpowiednio zaplanowane nie powinny stanowić dla nas przeszkody. Pamiętajmy, że im bardziej profesjonalne urządzenia będziemy posiadać, tym bardziej zaawansowaną obróbkę drewna będziemy mogli przeprowadzać. Warto stopniowo inwestować w droższe i bardziej wydajne maszyny, aniżeli kupować ich tańsze odpowiedniki, które mogą okazać się dalekie od jakości urządzeń oferowanych przez profesjonalnych producentów. 

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły