Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Na czym polega polimeryzacja podłóg i czy warto ją zrobić?

Polimeryzacja podłóg, nazywana też akrylowaniem, to coraz częściej stosowana metoda zabezpieczenia posadzek. Ze względu na doskonałe właściwości mechaniczne oraz wyjątkowo atrakcyjny wygląd polimeryzowanych podłóg stosuje się ją już nie tylko w instytucjach publicznych, halach magazynowych czy szpitalach, ale również w domach prywatnych. Przyjrzyjmy się zatem, na czym polega polimeryzacja posadzek i jakie są jej największe zalety.

Na czym polega polimeryzacja podłóg i czy warto ją zrobić?

Polimeryzacja podłóg, nazywana też akrylowaniem, to coraz częściej stosowana metoda zabezpieczenia posadzek. Ze względu na doskonałe właściwości mechaniczne oraz wyjątkowo atrakcyjny wygląd polimeryzowanych podłóg stosuje się ją już nie tylko w instytucjach publicznych, halach magazynowych czy szpitalach, ale również w domach prywatnych. Przyjrzyjmy się zatem, na czym polega polimeryzacja posadzek i jakie są jej największe zalety.

Czym jest polimeryzacja podłóg?

Polimeryzacja podłóg to zabieg polegający na pokryciu posadzki specjalną warstwą ochronną. Dzięki temu zabezpiecza się powierzchnię przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz konsekwencjami intensywnej eksploatacji, ponieważ ścieraniu czy zarysowaniom ulega właśnie powłoka polimerowa, a nie właściwa podłoga.

Do polimeryzacji podłóg wykorzystuje się środki, w skład których wchodzą nie tylko polimery, ale również rozpuszczalniki, woski, plastyfikatory czy składniki alkaliczne mające zapewnić odpowiednie właściwości i wygląd powłoki. Ze względu na konieczność użycia takich specjalistycznych substancji oraz sprzętu polimeryzacja podłóg powinna być wykonywana przez profesjonalistów.

Gdzie wykonuje się polimeryzację podłóg?

Polimeryzacja podłóg wykonywana jest głównie w miejscach o natężonym ruchu pieszych, takich jak instytucje publiczne, urzędy czy szpitale oraz tam, gdzie podłoga narażona jest na mechaniczne i chemiczne uszkodzenia, np. w magazynach i na halach produkcyjnych. Powłoka polimerowa zabezpiecza posadzki w takich miejscach przed szybkim zużyciem, działaniem środków chemicznych i trwałym zabrudzeniem.

Ze względu na unikatowe walory estetyczne powłok polimerowych coraz częściej stosuje się je również w domach. Polimeryzacja posadzki nadaje jej bowiem połysku i umożliwia osiągnięcie bardzo atrakcyjnego efektu tzw. mokrej podłogi.

Trzeba jednak pamiętać, że nie każda powierzchnia nadaje się do polimeryzacji. Zabieg ten wykonuje się na posadzkach jednolitych, pozbawionych łączeń, czyli wykonanych np. z betonu, gumy, linoleum czy zgrzewanego PCV.

Jak przebiega proces polimeryzacji podłogi?

Profesjonalna polimeryzacja podłóg to zabieg przebiegający w trzech zasadniczych etapach. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, czyli uzupełnienie ewentualnych skaz, pęknięć czy ubytków oraz dokładne oczyszczenie, odtłuszczenie i wysuszenie. W przypadku posadzek wykonanych z materiałów o dużej chłonności, takich jak np. beton, wykonuje się również gruntowanie odpowiednimi środkami.

Odpowiednie przygotowanie podłogi do polimeryzacji ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wiązania powłoki polimerowej z posadzką oraz wpływa na ostateczny efekt wizualny — pamiętajmy, że powłoka polimerowa jest przezroczysta.

Drugi etap polimeryzacji podłóg to nakładanie powłoki polimerowej. Przeprowadza się ją warstwami, a ich ilość zależy od chłonności powierzchni, jak również od pożądanego efektu. W miejscach, w których podłoga podlega dużej eksploatacji i jest bardziej narażona na uszkodzenia, stosuje się grubsze powłoki, zapewniające większą odporność na zużycie.

Ostatni etap polimeryzacji podłóg to ich codzienna konserwacja. Ponieważ od niej w dużej mierze zależy zachowanie odpowiednich właściwości i estetycznego wyglądu posadzki, omówimy ten temat dokładniej w dalszej części artykułu.

Jakie są największe zalety polimeryzacji podłóg?

Polimeryzacja podłóg pozwala zabezpieczyć posadzkę przed zużyciem i drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Nałożenie warstwy ochronnej sprawia, że ścieraniu i zarysowaniom podlega właśnie ta powłoka, a nie sama posadzka. Dzięki temu znacznie zwiększa się żywotność podłogi.

Jednak polimeryzacja ma również inne zalety. Nałożona na posadzkę powłoka zabezpiecza ją przed brudem, wodą i działaniem środków chemicznych, dzięki czemu podłogi polimeryzowane sprawdzają się właściwie w każdych warunkach.

Dużym atutem są również właściwości antypoślizgowe i antystatyczne powłok polimerowych, które zapewniają bezpieczeństwo przed poślizgnięciem się i upadkami. Z tego względu chętnie stosuje się je zarówno w przestrzeni publicznej, miejscach pracy, jak i domach prywatnych.

Polimeryzacja podłóg to nie tylko wysoka funkcjonalność, ale również walory estetyczne. Lśniąca, wykończona na wysoki połysk powierzchnia odbija światło, dzięki czemu doświetla i optycznie powiększa pomieszczenia, co doskonale prezentuje się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach wnętrz. Możliwość uzyskania efektu tzw. mokrej podłogi jest jedną z najważniejszych przyczyn rosnącej popularności polimeryzacji nie tylko w przestrzeni publicznej czy siedzibach firmowych, ale również w domach prywatnych.

Jak dbać o polimeryzowaną podłogę?

Wspomnieliśmy już, że jednym z kluczowych etapów polimeryzacji podłóg jest codzienna dbałość o ich stan. Polimeryzowana podłoga, aby zachować swoje właściwości i nienaganny wygląd, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Do jej czyszczenia stosuje się specjalistyczne preparaty z zawartością polimerów, które uzupełniają mikroubytki, przedłużając żywotność warstwy ochronnej.

Istotne są jednak nie tylko zastosowane środki, ale również technika czyszczenia. Polimeryzowane podłogi dla zachowania połysku należy co jakiś czas polerować, najlepiej specjalistyczną, wysokoobrotową polerką, stosując profesjonalny preparat utwardzający powierzchnię. Takie zabiegi warto zlecić wyspecjalizowanej firmie sprzątającej. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji polimeryzowana posadzka posłuży przez wiele lat, ciesząc oko i zachowując swoje unikatowe właściwości.