Artykuł Dodaj artykuł

Systemy BHP - system antyupadkowy

Obecnie produkowane systemy zabezpieczające pracowników, którzy wykonują prace na wysokościach, skupiają się na asekurowaniu ich w trakcie czynności związanych z wykonywaniem stropów i prac zbrojarskich.

Obecnie produkowane systemy zabezpieczające pracowników, którzy wykonują prace na wysokościach, skupiają się na asekurowaniu ich w trakcie czynności związanych z wykonywaniem stropów i prac zbrojarskich. Jednym z nich jest system antyupadkowy ALSIPERCHA. W niniejszym artykule przybliżymy ten produkt.

Systemy BHP - system antyupadkowy

Wspomniany wyżej system to rodzaj żurawika umieszczanego w tuleję, którą niedługo po zalaniu betonem „topi się” w słupie. Mocuje się do niego specjalny mechanizm samohamowny (nad głową osoby go używającej). Warto nadmienić, że aby powstrzymać ewentualny wypadek, taki system nie potrzebuje zbyt dużo przestrzeni za sprawą podniesionego punktu mocowania, co pozwala właśnie na zabezpieczanie kadry w trakcie deskowania oraz zbrojenia stropów. Może mieć to szczególnie zastosowanie, gdy mowa o obiektach budowlanych charakteryzujących się małą wysokością kondygnacji. Za sprawą zaczepienia szelek do pojedynczego wspornika istnieje możliwość pracy w obrębie około 6,5 metra od słupa. Zakładając, że pomiędzy słupami odległość wynosi poniżej 8,5 m, pracownik może przemieszczać się w poziomie.

Tak skonstruowany układ pozwala na to, aby skutecznie, a przede wszystkim bezpiecznie, układać deski, balustrady zabezpieczające, siatki widłowe, przegrody szalunkowe, zastawki. Ponadto, system przyda się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko upadku z wysokości, czyli w trakcie montowania deskowania stropowego, stropu kasetonowego, pustaków stropowych oraz podciągów.

Wymienione wyżej możliwości, aby zastosować system antyupadkowy to nie wszystko. Jest on również odpowiedni  jeżeli chodzi o montaż elementów stalowych w przypadku profilu IPN, IPE, UPN i HEB posiadających do 450 mm. Niezbędne będzie tutaj wykorzystanie zacisku oraz kielicha. Metoda ta jest w pełni kompatybilna, jeśli chodzi o obowiązujące normy (UNE-EN 795). Nie bez znaczenia jest również fakt, że ALSIPERCHA jest systemem wyjątkowo prostym w montażu (nie ma konieczności udziału dodatkowych monterów) oraz w obsłudze. Trzeba natomiast pamiętać o tym, aby konstrukcja wybrana do montażu systemu charakteryzowała się dużą wytrzymałością w celu jego utrzymania.

Podsumowanie

System antyupadkowy ALSIPERCHA jawi się jako korzystne rozwiązanie, które można zastosować w różnych sytuacjach na placu budowy. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zainteresować się jego wykorzystaniem przeglądając oferty sprawdzonych przedsiębiorstw obsługujących inwestycje budowlane.