Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Gdzie konkurencja nie może, tam… fischer mocuje!

Najbardziej ekstremalne obszary zastosowań zamocowań fischer

Najbardziej ekstremalne obszary zastosowań zamocowań fischer

Co łączy dno Morza Północnego, świątynię Ateny na Akropolu oraz najdłuższy na świecie tunel kolejowy Brenner Base? Wszystkie te miejsca stanowią ekstremalny obszar w zakresie montażu czy renowacji. To jednak nie jedyny wspólny mianownik: rozwiązania fischer zadbały o bezpieczeństwo zamocowań każdej z tych inwestycji. Gdzie konkurencja nie może, tam fischera pośle?

Warunki są naprawdę ciężkie: woda jest lodowato zimna, a widoczność zerowa. Kiedy nurek badawczy Markus Brand montuje mocowania, zwykle znajduje się do dziesięciu metrów pod powierzchnią morza. Tak jak w przypadku 36 czworoboków (bloki betonowe o masie sześciu ton) zatopionych na Morzu Północnym u wybrzeży wyspy Heligoland. Do bloków przymocowano liczne czujniki o wysokiej czułości oraz metalowe pojemniki na próbki zawierające małże. Są one częścią unikalnego projektu badawczego „MarGate” Instytutu Alfreda Wegenera, którego celem jest odkrycie wpływu zmian klimatu na Morze Północne oraz jego florę i faunę.

Do betonowych bloków przymocowano czujniki oraz metalowe pojemniki na próbki zawierające małże. Są one częścią unikalnego projektu badawczego „MarGate” Instytutu Alfreda Wegenera, którego celem jest odkrycie wpływu zmian klimatu na Morze Północne oraz jego florę i faunę.Do betonowych bloków przymocowano czujniki oraz metalowe pojemniki na próbki zawierające małże. Są one częścią unikalnego projektu badawczego „MarGate” Instytutu Alfreda Wegenera, którego celem jest odkrycie wpływu zmian klimatu na Morze Północne oraz jego florę i faunę.

„Instalacje podwodne zyskały na znaczeniu i popularności, w ostatnich latach”, mówi Bernd Wetzel, odpowiedzialny za doradztwo techniczne w fischer. „Szczególnie pożądane stały się porady dotyczące montażu w obszarze podwodnym, pod powierzchnią ziemi lub na dużych wysokościach”, mówi Wetzel. To samo dotyczy kotew, które muszą wytrzymać w ekstremalnych warunkach pogodowych lub zamocowań stosowanych w budynkach historycznych. „Nasi klienci słyszeli odmowy od konkurencji, która bezradnie rozkłada ręce w przypadku nietypowych montaży”, stwierdza Wetzel. „W fischer mierzymy się najbardziej nawet ekstremalnymi tematami: jak choćby w przypadku instalacji podwodnych (projekt „MarGate”, Morze Północne), odbudowy (Akropol, Ateny), projektów infrastrukturalnych („Le Grand Paris”) czy konstrukcji tunelowych (tunel Brenner Base).

Instalacja podwodna - najwyższa dyscyplina konstrukcji

Początkowo, przy realizacji projektu „MarGate”, nurkowie z Instytutu Badań Polarnych i Morskich im. Alfreda Wegenera w Bremerhaven, używali śrub z plastikowymi koszulkami rozporowymi. „Nie trwało to jednak długo”, wyjaśnia Markus Brand. Dostęp do podwodnych otworów można uzyskać wyłącznie przy dużym wysiłku, dlatego niezwykle ważne jest, aby mocowanie było niezawodne i trwałe - nawet na wzburzonym morzu. „Zwróciliśmy się do fischer, gdzie Bernd Wetzel zarekomendował nam zastosowanie kotwy sworzniowej fischer FBN II, do zamocowania prętów gwintowanych wyposażonych w czujniki”. Z kolei tytanowe słupki przymocowano do beczek zawierających małże, za pomocą zaprawy iniekcyjnej FIS EM i kotwy sworzniowej FAZ II.

Akropol: Bezpieczne mocowanie czułych urządzeń pomiarowych

Sprawdzony pod wodą duet: urządzenia pomiarowe oraz kotwa sworzniowa FAZ II, znalazły również swoje zastosowanie na Akropolu, w Atenach. Ten jeden z najstarszych i najcenniejszych skarbów kultury został dotknięty trzęsieniami ziemi, bombardowaniami i oblężeniami, a także interwencjami ludzi i nieustającym wpływem mijającego czasu. W 2016 r., celem monitorowania stanu deformacji ścian i obszarów szczególnie zagrożonych, zainstalowano światłowodową siatkę Bragga. Czujniki, charakteryzujące się wysoką czułością zostały zamocowane przy użyciu kotwy fischer FBN II: „Montaż był wyjątkowo szybki, a geometria śruby umożliwiła idealne rozłożenie obciążenia”, wyjaśniają specjaliści od inżynierii montażu fischer.

Akropol w Atenach jest jednym z najbardziej znanych starożytnychstanowisk archeologicznych na świecie Zdjęcie:fischerAkropol w Atenach jest jednym z najbardziej znanych starożytnychstanowisk archeologicznych na świecie
Zdjęcie: fischer

„Le Grand Paris”: Podziemna rozbudowa paryskiego transportu publicznego

Projekt „Le Grand Paris” tworzy dodatkową przestrzeń w Paryżu, najgęściej zaludnionym mieście w Europie. Projekt jednoczy stolicę z wieloma sąsiadującymi aglomeracjami. Sieć kolejowa jest niezbędna do transportu miejskiego: istniejąca sieć metra i RER( fr. Réseau Express Régional – sieć kolei  regionalnych) zostanie rozbudowana o około 200 kilometrów nowych tras i 68 nowych przystanków. Istniejąca trasa już została rozszerzona o sześć kilometrów i pięć nowych przystanków. Zastosowano tu przelotowe kotwy śrubowe fischer HFH II-I, by bezpiecznie zamocować system konsoli linii zasilających. Montaż poprzedzony był licznymi próbami wyrywania, w różnych segmentach budowy. Zagwarantowało to wybór najbardziej odpowiedniego produktu, ponieważ w prefabrykowanych częściach zastosowano specjalistyczne wiercenia.

Poprzez szybkie i efektywne połączenia komunikacyjne Paryża oraz podmiejskich aglomeracji, stolica Francji ma stać się nowym „Grand Paris” z licznymi sąsiadującymi społecznościami.  Zdjęcie: fischerPoprzez szybkie i efektywne połączenia komunikacyjne Paryża oraz podmiejskich aglomeracji, stolica Francji ma stać się nowym „Grand Paris” z licznymi sąsiadującymi społecznościami. 
Zdjęcie: fischer

Tunel bazowy Brenner - maksymalne bezpieczeństwo usług kolejowych

Budowa tunelu podstawowego Brenner, najdłuższego na świecie podziemnego połączenia kolejowego, jest kolejnym potencjalnym rekordzistą. Ma zostać ukończony w 2027 r. „Rozwiązania firmy fischer przekonały klienta, ponieważ pasują do wymiarów, są ekonomiczne, trwałe, łatwe w użyciu i wysokiej jakości. Są to decydujące cechy, szczególnie na wymagających budowach, takich jak Brenner Base Tunnel ”, mówi Manfred Rabl, doradca techniczny fischer w Austrii, który jest odpowiedzialny za projekt. Zaprawa iniekcyjna FIS SB służy do montażu prętów zbrojeniowych, szyn prowadzących, elementów szalunkowych i uchwytów mocujących do linii zasilających. Wykonawcy zastosowali również śruby do betonu fischer ULTRACUT FBS II, wysokiej wydajności mocowania tymczasowe.

Tunel bazowy Brenner ustanawia nowy rekord świata. Wraz z istniejącą obwodnicą Innsbrucka będzie to najdłuższy tunel na świecie, o długości 64 km. Produkty fischer umożliwiają bezpieczne mocowanie we wnętrzu tunelu. Zdjęcie: fischerTunel bazowy Brenner ustanawia nowy rekord świata. Wraz z istniejącą obwodnicą Innsbrucka będzie to najdłuższy tunel na świecie, o długości 64 km. Produkty fischer umożliwiają bezpieczne mocowanie we wnętrzu tunelu.
Zdjęcie: fischer

Wieża testowa windy Rottweil: próba nieustających obciążeń

264-metrowa wieża testowa Thyssenkrupp w Rottweil otoczona jest niezwykłą fasadą. Innowacyjne rozwiązania wind są testowane i certyfikowane w dwunastu szybach. Wieża ma 17 000 metrów kwadratowych okładziny wykonanej z powleczonej polimerem tkaniny z włókna szklanego. Konstrukcja stalowa składająca się z rur stalowych, kabli, ram A i płyt kotwiących łączy okładzinę elewacji z betonową ścianą. fischer opracował specjalistyczne rozwiązania dla tego projektu, które uwzględniają różne grubości ścian i klasy wytrzymałości betonu.

Konstrukcja o wysokości 246 metrów (807 stóp) służy do testowania i certyfikacji nowej technologii wind. Zdjęcie: fischerKonstrukcja o wysokości 246 metrów (807 stóp) służy do testowania i certyfikacji nowej technologii wind.
Zdjęcie: fischer

„Rozwiązania fischer odegrały kluczową rolę w przydzieleniu nam kontraktu”, powiedział Stephan Gießer, wówczas kierownik projektu. „Towarzyszyliśmy planistom, inspektorom i technikom podczas całego procesu tworzenia i budowy”.

Artykuł został dodany przez firmę

fischer Polska sp. z o.o.

fischer Polska należy do niemieckiego producenta: systemów zamocowań, wyrobów dla przemysłu samochodowego i zabawkarskiego, który obecny jest w 18 krajach na całym świecie z kilkoma zakładami produkcyjnymi.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły