Artykuł Dodaj artykuł

Budowanie przytulnego wnętrza – o co zadbać zanim zaczną się zimowe chłody

08-11-2019, 12:25

Listopad przyniósł ochłodzenie i powoli możemy już zapomnieć o przyjemnej, złotej, polskiej jesieni, która jeszcze kilka dni temu królowała za naszymi oknami. Nadszedł czas szarości, chłodu i wilgoci, które większość z nas chce przeczekać w komfortowych warunkach domowego zacisza.

Co możemy zrobić, aby właściwie przygotować nasz dom na zimę? Poniżej przedstawiamy kilka porad, o czym trzeba koniecznie pamiętać, żeby domowa przestrzeń była ciepła i przytulna.

Budowanie przytulnego wnętrza – o co zadbać zanim zaczną się zimowe chłody

Przytulny nastrój – tekstylia na zimowe chłody

Najskuteczniejszym sposobem budowania przytulnej przestrzeni, jest wprowadzenie do niej grubych i mięsistych tekstyliów. Mogą to być aksamitne zasłony, w intensywnych kolorach, dopasowanych do charakteru wnętrza, lub dywany, które sprawią, że każdy krok, nawet bosą stopą, będzie zawsze przyjemny.

Grube kotary stanowią nie tylko efektowną dekorację. Sprawdzają się także jako warstwa termoizolacyjna, która ogranicza straty ciepła.

Wielką popularnością cieszą się także poduszki i koce, które kładzie się na kanapach. Stanowią idealne uzupełnienie rozmaitych aranżacji – od stylu nowoczesnego, przez skandynawski, aż do tradycyjnych i historyzujących rozwiązań. Dzięki nim, mamy coraz większą ochotę na przyjemny relaks z kubkiem herbaty pod kocem w długie, zimowe wieczory.

Ciepło wprost od światła

Na przytulną atmosferę wpływa także odpowiednia aranżacja systemu oświetleniowego. Jeśli chcemy stworzyć przyjemną przestrzeń do relaksu, warto postawić na praktyczne źródła światła o barwie ciepłobiałej. Pozwalają na odpoczynek oraz wyciszenie. Można je stosować zarówno w salonie, jak i sypialni, choć bywają też używane jako lampy dodatkowe w salonach lub łazience.

Światło odgrywa olbrzymią rolę w budowaniu przestrzeni i naszego nastroju, dlatego nigdy go nie lekceważmy i z rozwagą wykorzystujmy do naszych celów aranżacyjnych.

Budowanie przytulnego wnętrza – o co zadbać zanim zaczną się zimowe chłody

Wydajny system grzewczy – idealne warunki w domowym zaciszu

Podstawowym elementem, o którym trzeba pamiętać, w przypadku zapewnienia przyjemnych warunków w domach, jest oczywiście wydajne ogrzewanie. System musi być dokładnie przemyślany, aby odpowiednio rozprowadzał ciepło do wszystkich pomieszczeń.

Można stosować różne rozwiązania. Do najpopularniejszych zaliczają się ogrzewanie:

  • konwekcyjne,
  • podłogowe,
  • radiacyjne (folie lub promienniki),
  • kanałowe.

Ogrzewanie podłogowe, folie i kanałowe zapewniają ciepło w sposób dyskretny, nie zajmując miejsca w pomieszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że mają one także swoje ograniczenia. Dwa pierwsze nie mogą być stosowane z dywanami lub grubymi wykładzinami podłogowymi, które utrudniają rozprzestrzenianie się ciepła. Z kolei, w przypadku ogrzewania kanałowego, musimy nieustannie zwracać uwagę na czystość i drożność kanałów, które również nie mogą być niczym przystawione, jeśli zależy nam na ich optymalnym działaniu.

Jeśli szukamy skutecznej metody na dogrzanie różnych pomieszczeń, w trakcie zimowych chłodów, warto wykorzystać wydajne i energooszczędne grzejniki radiacyjne, czyli na przykład najtańsze ogrzewanie z Econovli.pl, sklepu oferującego sprawdzone systemy grzewcze, dopasowane do potrzeb każdego wnętrza.

Z pomocą promienników elektrycznych można podnieść temperaturę w salonie lub łazience, sprawiając, że z przyjemnością będziemy spędzać w nich czas, bez względu na temperaturę na zewnątrz.

Rolety zewnętrzne – zacisze domu zawsze dobrze ogrzane

Niekiedy warto dodatkowo wesprzeć systemy grzewcze w naszych domach. Mogą do tego służyć choćby rolety zewnętrzne, montowane na oknach. Choć ich główną funkcją jest ochrona przed słońcem oraz nieproszonymi gośćmi, rolety stanowią również skuteczną termoizolację domu, sprawiając, że ogrzewanie działa sprawniej, bez generowania niepotrzebnych kosztów.

Opuszczone rolety to także szansa na zbudowanie przyjemnej atmosfery w pomieszczeniu, gdy akurat będziemy mieć na to ochotę.

Budowanie atmosfery we wnętrzu – mnogość możliwości

Przytulne przestrzenie domowe zapraszają do spędzania w nich czasu, gdy za oknami zaczyna się robi szaro, chłodno i wilgotnie.

Budowanie nastroju we wnętrzu to jednak nie tylko dbanie o jego wystrój oraz dekoracje. Na przytulność składa się wiele różnych elementów – w tym wydajny system grzewczy oraz termoizolacja budynku.

Aby cieszyć się ciepłem, musimy pamiętać o wszystkich tych elementach i zawczasu o nie zadbać. Jeśli jednak dobrze się przygotujemy, okres zimowy nie będzie dla nas problemem, a nasze mieszkania i domy staną się idealnym miejscem do życia.

Zadbajmy zatem o to, żebyśmy mieli, gdzie przezimować chłody i spokojnie doczekać do powrotu wiosennego ciepła.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły