Artykuł Dodaj artykuł

Czy warto budować dom na działce bez dostępu do prądu i wody?

Poszukiwania idealnej działki pod budowę domu zawsze wiążą się z koniecznością rozważenia za i przeciw różnych cech, którymi wyróżniają się parcele przeznaczone na sprzedaż.

działka budowlana

Poszukiwania idealnej działki pod budowę domu zawsze wiążą się z koniecznością rozważenia za i przeciw różnych cech, którymi wyróżniają się parcele przeznaczone na sprzedaż. Działki nieuzbrojone bywają nieco tańsze. Ale czy to opłacalna inwestycja? Czy warto rozpoczynać budowę wymarzonego domu z dachem dwuspadowym? Jak wspomina Łukasz Domista (inspektor budowlany) w przypadku braku mediów w tym prądu, inwestorzy najczęściej decydują się na wybór projektu domu z dachem dwuspadowym pod warunkiem jednak, iż miejscowy plan zagospodarowania daje możliwość usytuowania budynku w taki sposób by jedna z połaci dachu skierowana była w kierunku południowym.

Działka bez prądu – co zrobić w takiej sytuacji?

Atrakcyjnie położona działka dla niektórych inwestorów, to właśnie ta z daleka od sąsiadów, a co za tym idzie – również od przyłączy prądu, gazu i wody. Czy malownicza okolica i brak inwestycji w pobliżu rozpisanych w miejscowym planie zagospodarowania to wystarczająca przeciwwaga dla kłopotów związanych z brakiem uzbrojenia? Może się okazać, że tak.

Inwestor, który zdecyduje się kupić atrakcyjną działkę tanio, ale bez dostępu do prądu, ma w zasadzie dwa wyjścia:

  1. Zdobyć oświadczenie dostawcy energii o zobowiązaniu się do wykonania przyłącza;
  2. Postawić na samowystarczalność, czyli panele fotowoltaiczne na dachu i domową „minielektrownię”;

Co do punktu pierwszego – od 2015 roku nie ma już obowiązku zdobywania tego typu oświadczeń o zapewnieniu przyłączy mediów do budowanego domu w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

Oznacza to, że inwestor ma czas na dostarczenie dowolnego rodzaju mediów aż do momentu dokonania odbioru przez właściwe organy.

projektu domu z dachem dwuspadowym

Dom z dachem dwuspadowym. Przyłączenie prądu czy panele słoneczne – co wybrać?

W sytuacji, gdy ma się możliwość kupienia taniej, dobrze położonej działki bez mediów, konieczna jest niestety sucha kalkulacja kosztów i ewentualnych zysków oraz ich porównanie. Jeśli najbliższe słupy energetyczne stoją na tyle blisko, aby przyłączenie się do sieci nie pochłonęło lwiej części budżetu, można to zrobić. W przypadku dużych odległości jednak wpięcie się do istniejącej sieci jest po prostu zbyt kosztowne i dużo lepiej na tym tle wypada fotowoltaika.

Na panelach słonecznych jednak nie ma co oszczędzać – jeśli mają być one jedynym źródłem prądu na cały dom, muszą być wydajne i prawidłowo zamontowane. Bardzo często inwestorzy decydują się na budowę instalacji fotowoltaicznej nawet wtedy, gdy mają przyłącze do sieci energetycznej, po prostu rezygnując z niego na rzecz niemal darmowego prądu z odnawialnych źródeł energii. Z uwagi na to, że jest to rozwiązanie ekologiczne i opłacalne – przy budowie nowego domu warto je rozważyć, ponieważ OZE w niedalekiej przyszłości i tak staną się jeszcze bardziej rozpowszechnione, a może nawet całkowicie wyprą dotychczasowe źródła energii. Projekty domów nowoczesnych oferowanych przez najlepsze biura architektoniczne są obecnie w większości nastawione właśnie na panele słoneczne i pompy ciepła, które zapewniają domowi samowystarczalność energetyczną i grzewczą.

Działka bez wody – co robić?

Działka bez wody, czyli bez dostępu do miejskiego wodociągu oraz kanalizacji. Na to również jest sposób – studnia głębinowa oraz szambo. Przydomowa studnia to oczywiście gwarancja stałego dostępu do darmowej wody, ale też konieczność przeprowadzania we własnym zakresie i na własny koszt wszelkich napraw. Podobnie jak w przypadku prądu, inwestor musi skalkulować, czy sieć wodociągowa jest na tyle blisko, by opłacało się do niej przyłączać, biorąc pod uwagę, że praktycznie każdy metr przyłącza to spory koszt. Kilkanaście tysięcy złotych – to koszt wybudowania studni oraz własnego szamba o odpowiedniej pojemności, pozwalający nie martwić się o przerwy w dostawie wody ani rachunki.

budowa domu

Czy warto kupić działkę bez prądu i wody?

Działka nieuzbrojona to współcześnie nie problem, lecz możliwość – a raczej konieczność skupienia się na wybudowaniu domu, który lepiej spełni wymogi ekologii, a będzie równie komfortowy co ten w pełni uzbrojony w media. Mając własny prąd i wodę, a do tego pompę ciepła, można swobodnie mieszkać w domu prawie nie wydając pieniędzy na rachunki za media i ogrzewanie! To bardzo przyszłościowe rozwiązanie, po które chętnie będzie sięgać coraz więcej osób.

W przypadku wszelkich pytań dotyczących zakupu działki bez mediów, odsyłamy do formularza kontaktowego dostępnego na stronie https://domista.pl gdzie pomocy udzieli Państwu sam Łukasz Domista, autor bloga.

Artykuł sponsorowany

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.