Artykuł Dodaj artykuł

Czy warto założyć ogrzewanie podłogowe?

Przy budowie domu, bądź zakupie mieszkania stoimy przed wieloma wyborami - począwszy od lokalizacji, wielkości powierzchni, przez wiele aspektów instalacyjnych, aż po kwestie wykończeniowe.

Przy budowie domu, bądź zakupie mieszkania stoimy przed wieloma wyborami - począwszy od lokalizacji, wielkości powierzchni, przez wiele aspektów instalacyjnych, aż po kwestie wykończeniowe. O ile np. kolory ścian, czy meble można w późniejszym czasie w miarę prosto wymienić, to kwestie instalacyjne nie będą już tak łatwe do przerobienia, gdy się rozmyślimy. Dlatego właśnie należy to dokładnie rozważyć.

Jakie ogrzewanie wybrać?

Obecnie mamy do wyboru wiele nowoczesnych metod ogrzewania. Ze względu na ekologię odchodzi się już od pieców węglowych oraz od ogrzewania gazowego. Znaczenie mają także metody samego pozyskiwania energii, wśród których coraz popularniejsze są pompy ciepła, czy instalacje solarne. Jeśli zdecydujemy się na ocieplanie domu poprzez prąd elektryczny, możemy wybrać grzejniki lub ogrzewanie podłogowe.

Co jest lepsze: grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

Grzejniki to tradycyjne rozwiązanie dla ogrzewania domów, natomiast ogrzewanie podłogowe nabiera popularności już od wielu lat. W przypadku opcji pierwszej, tj zastosowania grzejników trzeba wiedzieć, że mimo, iż szybko się nagrzewają, niestety równie szybko ciepło z nich ulatuje.

Inaczej jest przy ogrzewaniu podłogowym. Podłoga nagrzewa się wolniej, aczkolwiek dłużej też utrzymuje poziom ciepła. Ponadto, ogrzewamy wówczas od razu całe pomieszczenie, a nie jak w przypadku grzejnika - punktowo jedno miejsce, skąd ma się dopiero to ciepło rozprzestrzeniać. Jest to spowodowane tym, że kable i przewody ogrzewania podłogowego, są zlokalizowane na całej powierzchni dolnej danego pokoju.

Optymalnym rozwiązaniem może być zatem połączenie obu metod - przykładowo ogrzewanie podłogowe w pomieszczeniach, gdzie spędzamy więcej czasu (salon, kuchnia), a instalacja grzejników w mniej używanych zakamarkach naszych domów. Ekonomicznie rzecz ujmując, ogrzewanie podłogowe będzie nieco kosztowniejszym rozwiązaniem, dlatego może warto rozważyć metodę połączenia obu opcji.

Wielu zwolenników urządzenia grzejącego w podłodze, wskazuje na przyjemne ciepło w stopy podczas chodzenia po swoim domu. Efekt ten spotęgowany zostaje zwłaszcza zimową porą i osoby, które mają u siebie ogrzewanie podłogowe twierdzą, że nie wyobrażają sobie już bez niego mieszkania. Różnice w utrzymywaniu się temperatury są widocznie odczuwalne i dlatego jest to opcja bardziej polecana przez specjalistów.

Dobierz ogrzewanie podłogowe - konfigurator

Jeśli zdecydujesz się na założenie w swoim domu urządzenia grzewczego, które będzie zamontowane pod podłogą, warto zwrócić się o pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu do specjalisty. W przypadku, gdy nie masz czasu na wizytę w sklepie, możesz skorzystać z automatycznych, szybkich rozwiązań, takich jak np. konfigurator ogrzewania podłogowego, które jest dostępny online i bez wychodzenia z domu.

Konfigurator ogrzewania podłogowego na podstawie wskazanych przez Ciebie informacji (takich jak: wielkość domu w metrach kwadratowych, ilość kondygnacji, liczba pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym) szybko określi i wygeneruje listę produktów, w które powinieneś się zaopatrzyć, aby skompletować wydajny system.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.