Artykuł Dodaj artykuł

Wózki widłowe używane - rozwiązanie na niepewne czasy

Sprzedaż używanych wózków widłowych z roku na rok wyraźnie spada. Czy w dobie trendu zakupu nowych widlaków warto jeszcze sięgać po oferty na używany sprzęt? Czy wózki widłowe używane to przeżytek, czy niedoceniany sposób gromadzenia floty wykorzystywany tylko przez najlepszych strategów? Sprawdźcie sami!

Wózki widłowe używane - rozwiązanie na niepewne czasy

Sprzedaż używanych wózków widłowych z roku na rok wyraźnie spada. Czy w dobie trendu zakupu nowych widlaków warto jeszcze sięgać po oferty na używany sprzęt? Czy wózki widłowe używane to przeżytek, czy niedoceniany sposób gromadzenia floty wykorzystywany tylko przez najlepszych strategów? Sprawdźcie sami!

Zakup wózków widłowych w dobie pandemii

Dla osób poszukujących obecnie ofert wózków widłowych używanych, niewątpliwie dobrą wiadomością będzie fakt, że na rynku dostępnych jest wiele ogłoszeń z tego typu urządzeniami. Duża dostępność to jednak nie tylko duży wybór, ale także konieczność przeprowadzenia lepszej selekcji i skoncentrowania się na tym, aby wybrać najlepszy, spośród dostępnych, sprzęt.

Niepewna sytuacja na rynku, związana z pandemią COVID-19 sprawiła, że w poprzednim roku liczba nowozarejestrowanych zmniejszyła się aż o 18% w porównaniu do wysokich notowań z 2019 roku. Problemy z przepływem ładunków pomiędzy kontynentami, przymusowe kwarantanny czy innego typu obostrzenia odbijają się negatywnie na pracy magazynów na całym świecie. Gdy wiele firm jest zamykanych lub zmaga się z okresowymi przestojami - zakup nowych urządzeń i obciążanie budżetu firmy wydaje się nie najlepszym rozwiązaniem. Tu jednak z pomocą przychodzi opcja zakupu używanych wózków widłowych.

Wózki widłowe używane - rozwiązanie na niepewne czasy

Inwestowanie w nowe możliwości i szukanie nowych dróg rozwoju jest bardzo ważne nawet (a może tym bardziej) w czasach globalnych kryzysów, gdy na rynku utrzymają się tylko firmy cieszące się największą przychylnością klientów, potrafiące pracować pod presją czasu i umiejętnie zarządzające swoimi zasobami.

Stan: używany - na co zwrócić uwagę?

Zakup wózka widłowego używanego jest znacznie trudniejszym zadaniem niż kupno nowego sprzętu. Głównie z uwagi na to, że wymaga zwrócenia uwagi na więcej aspektów.

Kupując nowy wózek widłowy wystarczy skoncentrować się na marce, modelu oraz parametrach urządzenia. Natomiast w przypadku wózków widłowych używanych kluczowych warunków dla powodzenia zakupu dobrego sprzętu jest nieco więcej. Należą do nich między innymi:

  • stan techniczny wózka widłowego,
  • liczba przepracowanych motogodzin,
  • dotychczasowe warunki pracy,
  • możliwość zarejestrowania urządzenia bezpośrednio po zakupie,
  • czy też konieczność dofinansowania napraw i remontów, czyli dodatkowego wkładu finansowego niezbędnego do przywrócenia właściwego stanu technicznego urządzenia.

Używane wózki widłowe elektryczne powinny mieć także sprawdzone akumulatory, które po kilku latach użytkowania mogą wymagać regeneracji lub wymiany na nowy.

Koniecznie należy też zwrócić uwagę na elementy, które co prawda nie są związane z systemem unoszenia, ale w przypadku ich awarii, praca na wózku będzie niemożliwa - mowa tu o częściach do wózków widłowych takich jak opony, rolki czy widły.

Wózek widłowy używany - kiedy się opłaca?

Wózki widłowe używane - rozwiązanie na niepewne czasy

Ceny wózków używanych są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Główny wpływ na ostateczny koszt zakupu ma oczywiście stan techniczny wózka, ale nie bez znaczenia są także parametry (takie jak: udźwig czy wysokość podnoszenia), rok produkcji oraz dodatkowe elementy osprzętu, które można dostać w komplecie z pojazdem.

Podczas porównywania ofert na wózki widłowe używane z różnych źródeł, warto przeanalizować wszystkie powyższe parametry, a także sprawdzić na żywo jak prezentuje się sprzęt, czy wykonać samodzielnie próby z obciążeniem, aby sprawdzić stan techniczny masztu i mechanizmu unoszenia.

Jak sprawdzić stan mechanizmu unoszenia?

To proste, wystarczy wykonać próbę obciążeniową. W tym celu konieczne jest uniesienie ładunku o maksymalnej dopuszczalnej wadze na wysokość około 20-30cm i obserwowanie w jakim tempie opadają widły. Jeśli widły z ładunkiem opadają szybciej niż 1cm / 1 minutę oznacza to, że konieczna będzie wizyta w serwisie wózków widłowych.

Dodatkowe opcje dla wózków używanych

Jeśli mowa o opłacalności zakupu, warto zwrócić także uwagę na dodatkowe usługi, jakie oferuje sprzedawca. Może to być:

  • opłacenie dodatkowego przeglądu,
  • gwarancja na zakup używanego sprzętu,
  • pomoc w poprowadzeniu formalności związanych z rejestracją urządzenia.

Oczywiście tego typu benefity nie są dostępne we wszystkich ofertach, ale znaleźć je można z pewnością na stronie jednego z największych nowych i używanych pojazdów podnośnikowych - Lemarpol Wózki Widłowe. Skorzystanie z kompleksowej oferty na wózki widłowe używane pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale i czas (który byłby konieczny na rejestrację urządzenia).

Używane wózki widłowe - ostatnie rady przed zakupem

Jeśli chcesz oszczędzić na transakcji, nie zapominaj o tym, że musisz w swojej firmie posiadać jeszcze osobę, która będzie potrafiła obsługiwać wózek widłowy. Pracownik, który posiada (ważne!) uprawnienia operatorskie to kolejny tysiąc złotych oszczędności.

Ważne! Od 1 czerwca 2019 roku wszystkie uprawnienia na wózki widłowe są terminowe (także te wydane przed 2019 rokiem), dlatego też konieczne jest sprawdzenie w którym roku zostały wydane zaświadczenia zezwalające na prowadzenie wózka widłowego i czy mają jeszcze ważność.

Nie można zapominać także o odpowiednim przystosowaniu magazynu pod wózki widłowe. Urządzenia powinny mieć wyznaczone bezpieczne, suche i dość chłodne miejsce postojowe, gdzie będzie można zaparkować je po skończonej pracy. Ponadto, wózek widłowy elektryczny musi koniecznie posiadać wydzieloną strefę do ładowania, a wózek widłowy spalinowy - do tankowania lub wymiany butli gazowej.

Podsumowanie

Wózki widłowe używane - rozwiązanie na niepewne czasy

Używany wózek widłowy to idealne rozwiązanie dla firm, które w obecnej sytuacji rynkowej obawiają się inwestowania w nowe urządzenia. Wybór solidnej i sprawnej technicznie maszyny sprawia, że nie odbiega ona znacząco wydajnością od nowych pojazdów, z łatwością umożliwiając szybsze i sprawniejsze wykonywanie operacji transportowych czy magazynowych.

Podobne artykuły