Artykuł Dodaj artykuł

Jak powinna wyglądać wentylacja w domu jednorodzinnym?

Prawidłowa wentylacja to sprawna wymiana powietrza w pomieszczeniach.

Prawidłowa wentylacja to sprawna wymiana powietrza w pomieszczeniach. Zapewnia stały dopływ świeżego i usuwanie w odpowiednim czasie powietrza „zużytego”. Niezależnie od wybranego rodzaju wentylacji w domu, o jej poprawnym działaniu decyduje szereg czynników, zaczynając od projektu, na montażu całości kończąc. Warto przypilnować poszczególnych etapów prac, aby instalacja wentylacyjna spełniła nasze oczekiwania w późniejszym czasie. Jak prawidłowo zrobić wentylację w domu jednorodzinnym? Na kilka ważnych aspektów trzeba koniecznie zwrócić uwagę...

Jak powinna wyglądać wentylacja w domu jednorodzinnym?

Wentylacja w domu – dlaczego jest potrzebna?

Prawidłowo funkcjonująca instalacja działa niemal niezauważalnie. Jej poprawna praca jest jednak nie do przecenienia. To właśnie domowa wentylacja w wielu przypadkach odpowiada za samopoczucie i jakość życia mieszkańców danego budynku. Przy braku skutecznego systemu wymiany powietrza w pomieszczeniach gromadzą się zanieczyszczenia, kurz i drobnoustroje, które mogą być przyczyną alergii i pogarszającego się zdrowia domowników. Taka sytuacja może być również powodem skraplania się pary wodnej i zawilgocenia wnętrz, a w dłuższej perspektywie – niszczenia domu Z początkiem roku weszły w życie regulacje, które wymuszają montaż wentylacji mechanicznej w nowych domach.

Jaka wentylacja w domu – naturalna czy mechaniczna?

Wymiana powietrza w pomieszczeniach opiera się na wprawianiu go w ruch przy użyciu określonej siły. Stąd najbardziej ogólny podział systemów wentylacyjnych na naturalne (wykorzystujące siłę grawitacji) i mechaniczne (wymuszające obieg powietrza przy pomocy wentylatorów). Obydwa rodzaje wentylacji domu mają swoje wady i zalety, ale skuteczność całego systemu zależy przede wszystkim od prawidłowego wykonania instalacji.

Naturalna wentylacja w domu – plusy i minusy

Skuteczność działania tej wentylacji w domu jednorodzinnym zależy od różnicy temperatur, więc najefektywniej działa ona zimą, natomiast latem wydajność takiego systemu znacznie spada. Duże znaczenie ma również wysokość kanałów wentylacyjnych oraz siła wiatru (im większa, tym wymiana powietrza zachodzi intensywniej).

 • Nie zajmuje miejsca – wymaga jedynie montażu kanałów wywiewnych.
 • Niewiele kosztuje – instalacja i eksploatacja są naprawdę tanie.
 • Nie ma kontroli nad intensywnością wymiany powietrza w domu.
 • Skuteczność instalacji zależy od warunków atmosferycznych.
 • Brak możliwości oczyszczania i ewentualnego odzysku ciepła ze zużytego powietrza.

Wentylacja grawitacyjna w domu sprawdza się w pomieszczeniach z kominkiem lub innego rodzaju otwartą komorą spalania. W domach energooszczędnych (budowanych w sposób bardzo szczelny), grawitacyjna wymiana powietrza jest niewystarczająca do zapewnienia komfortu mieszkańców.

Mechaniczna wentylacja w domu – plusy i minusy

Dzięki pracy wentylatorów system mechaniczny zapewnia 100% wymianę powietrza w budynku, niezależnie od warunków atmosferycznych. W przypadku wentylacji z rekuperacją możliwy jest również odzysk ciepła z wywiewanego powietrza. Ta opcja ma znacznie więcej zalet, niż wentylacja naturalna.

 • Kontrola nad procesem wymiany powietrza – regulowana intensywność i sposób jego wymiany.
 • Obniżenie kosztów ogrzewania – w przypadku wentylacji z rekuperacją.
 • Lepsza jakość powietrza – dzięki zastosowaniu w wentylacji mechanicznej odpowiednich filtrów.
 • Brak konieczności otwierania okien – co ogranicza hałas w domu w przypadku głośnej lokalizacji.
 • Koszt instalacji, czyli wykonanie projektu wentylacji do domu, zakup sprzętu oraz podłączenie całości.
 • Koszty eksploatacyjne, to jest montaż dodatkowych filtrów, które wymagają okresowej wymiany.
 • Koszt zużycia energii oraz niedziałanie wentylacji mechanicznej przy braku zasilania.

Pomimo wyższych kosztów początkowych, system wentylacji mechanicznej amortyzuje się dość szybko, ze względu na obniżenie wydatków na ogrzewanie domu.

wentylacja w domu

Jakie warunki powinna spełniać prawidłowa wentylacja?

Przyjmuje się, że skuteczna wentylacja powinna zapewnić w ciągu godziny całkowitą wymianę powietrza w danym pomieszczeniu równą jego kubaturze lub 30 m3 powietrza na każdego mieszkańca (z tych dwóch wartości należy wybrać większą). Dzięki temu system spełnia warunki niezbędne do zachowania dobrego samopoczucia domowników...

 • Zapewnia dobrą jakość powietrza i odpowiedni mikroklimat we wnętrzach, sprawnie usuwając na zewnątrz dwutlenek węgla, parę wodną, zanieczyszczenia i wszelkie składowe „zużytego” powietrza.
 • Zapobiega rozwojowi pleśni, grzybów i zawilgoceń w wentylowanym budynku.
 • Gwarantuje komfort akustyczny (redukcja hałasu z zewnątrz dzięki możliwości nieotwierania okien).
 • Wspomaga ogrzewanie domu (wentylacja z rekuperacją).
 • Nie powoduje przeciągów w pomieszczeniach.

Kiedy coś poszło nie tak…

Niektóre skutki nieprawidłowo działającej wentylacji w domu można dostrzec natychmiast, inne pojawiają się z czasem i nie od razu bywają kojarzone ze złą jakością powietrza. Oto kilka charakterystycznych objawów...

 • Nieprzyjemna woń – pojawiający się okresowo lub stale obecny w domu zapach stęchlizny, pleśni, a także codzienne zapachy gotowanych potraw utrzymujące się długo w powietrzu i roznoszące po całym domu.
 • Zaparowane szyby – skraplanie się pary wodnej jest wynikiem zbyt dużej ilości wilgoci w powietrzu. Woda znajduje ujście na najchłodniejszych powierzchniach w pomieszczeniu, a to właśnie między innymi okna.

Uwaga! Zjawisko osiadania pary wodnej na szybach jest prawidłowym zjawiskiem w sytuacji dużych różnic temperatur wewnątrz i na zewnątrz, co ma miejsce szczególnie w okresie zimowym. Jeżeli jednak występuje częściej, niezależnie od pory roku, przyczyna może tkwić w nieprawidłowo działającej wentylacji.

 • Pojawienie się pleśni i grzybów na ścianach (i nie tylko) – wymaga zdecydowanego działania, ze względu na potencjalne zagrożenie dla alergików i małych dzieci. Niestety samo pozbycie się nieestetycznych przebarwień nie likwiduje problemu. Konieczne jest usprawnienie lub naprawa wentylacji w domu.
 • Złe samopoczucie – w dłuższej perspektywie wynikiem niewłaściwej wymiany powietrza mogą być częste bóle głowy, chroniczne zmęczenie, pogarszająca się jakość snu, podrażnione spojówki, choroby układu oddechowego i inne. Przedłużająca się tego typu sytuacja znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia alergii u domowników

Nieprawidłowo działająca wentylacja w domu i odczuwalne objawy związane z pogarszająca się jakością powietrza przyczyniają się do tak zwanego syndromu chorych budynków (SBS – sick building syndrom) – ogółu dolegliwości związanych z przebywaniem w danym miejscu.

Jak poprawić wentylację w domu?

Jednym ze sposobów poprawienia wentylacji w domu jest montaż nawiewników umożliwiających regulację dopływu świeżego powietrza. Nasady kominowe pozwalają z kolei na wytworzenie podciśnienia w kanałach wentylacyjnych i usprawnienie procesu usuwania zużytego powietrza z wnętrz, jednak działają sprawnie jedynie wtedy, gdy wieje wiatr. Na wlocie kratek wentylacyjnych można również zamontować wentylatory wyciągowe. W sytuacji braku kanałów wentylacyjnych pozostaje ich montaż na ścianie lub w oknach (z wyłączeniem pomieszczeń z otwartą komorą spalania: kuchnia, salon z kominkiem, kotłownia z piecem).

Więcej na temat wentylacji w domu jednorodzinnym >> https://erco-lodz.pl/wentylacje/ 

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły