Artykuł Dodaj artykuł

Non stop kolor z drewnianymi podłogami

W tym sezonie stawiamy na kolor. Czy to w trendach modowych, czy też w stylistyce wnętrzarskiej. Elementy wystroju w modnej rozmydlonej zieleni, odcieniach błękitu czy różu, a może dodatki w pastelowych barwach – wszystko to i jeszcze więcej sprawia, że dom nabiera życia. Jak zatem dobrać podłogi do barwnych ścian i akcentów pomieszczeń? Naturalnie. Niezawodne w tym wypadku będą właśnie te tworzone z dębu europejskiego.

Non stop kolor z drewnianymi podłogami

W tym sezonie stawiamy na kolor. Czy to w trendach modowych, czy też w stylistyce wnętrzarskiej. Elementy wystroju w modnej rozmydlonej zieleni, odcieniach błękitu czy różu, a może dodatki w pastelowych barwach – wszystko to i jeszcze więcej sprawia, że dom nabiera życia. Jak zatem dobrać podłogi do barwnych ścian i akcentów pomieszczeń? Naturalnie. Niezawodne w tym wypadku będą właśnie te tworzone z dębu europejskiego.

- Kolor to siła, która bezpośrednio wpływa na duszę – powiedział Wassily Kandinsky, rosyjski malarz, współtwórca abstrakcjonizmu. W słowach wielkiego artysty jest wiele prawdy. Kolory wpływają na nastroje i tworzą atmosferę. Zupełnie podobnie jest we wnętrzach. Panujące w nich barwy, ustawienie elementów, dodatków – to wszystko oddziałuje na odbiorców. Ważne, aby w pomieszczeniach o bogatych kolorach postawić na naturalne, dębowe podłogi.

Zanim jednak przejdziemy do meritum, należy wspomnieć, że trendy wnętrzarskie związane właśnie z kolorami opierać będą się o zainteresowanie ekologią i powrotem do natury. Po minionym roku nadchodzi kolorystyczne uspokojenie (barwy ziemi, pastele) z niemałą lecz wyważoną dawką kolorystycznej ekstrawagancji (neony, intensywne odcienie).

Amerykański Instytut Pantone w opublikowanym raporcie „Color Trend Highlights 2021” wyróżnił trzy palety najmodniejszych barw tego sezonu wnętrzarskiego. Mowa o: Summer Bouqet (odcienie filetu, różu, rozmytej oliwki), Intoxicating (kremowe odcienie żółci, filetu, niebieskiego i zielonego) oraz Power Surge (intensywna czerwień, limonkowa zieleń, pomarańcz mango czy też intensywny niebieski).

Naturalnie i z klasą

Deski i klepki wykonane z naturalnego dębowego drewna od lat cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. O jego popularności decyduje kilka czynników; dąb to solidny i bardzo wytrzymały gatunek, jest zatem idealnym materiałem na podłogi. To wymagający surowiec, ale jeśli zostanie poddany odpowiednim procesom obróbki może przybrać rożne odcienie; od naturalnego aż po barwę, która... zupełnie nie przypomina drewna.

Jednym z najchętniej wybieranych odcieni w palecie marki Chapel Parket jest kolor Bruce. Barwa jest dostępna na rynku prawie od dwóch dekad i od tego czasu ma swoich wiernych fanów. To idealna propozycja dla osób szukających naturalnego drewna; jest uniwersalna i ponadczasowa, a co ważniejsze bardzo dobrze współgra z kolorowymi dodatkami, tak modnymi obecnie. Można zaryzykować stwierdzenie, że ilekroć inwestorzy myślą o klasycznej, dębowej podłodze pasującej do wnętrza w którym będą dominować intensywne barwy, mają na myśli odcień zbliżony do koloru Bruce. Kolejne równie chętnie wybierane wybarwienia to Elsey, Clark, Elk i Channel.

Na drugim biegunie są Essex i Leeds - szalenie popularne propozycje z serii Chapel Minster. Obok desek i klepek z tej kolekcji trudno przejść obojętnie; przypominają one bowiem drewno, które przez długi czas było poddane działaniom czynników atmosferycznych, takich jak opady, wiatr i promienie słoneczne. Takie barwy z pewnością dodadzą wnętrzu klasy i elegancji. Co więcej, w tym wypadku elementy wyposażenia mogą więc posiadać odważne kolory. Soczysta zieleń, rozmydlona zieleń czy też odcienie błękitu? Każdy z nich będzie kompatybilny z serią Chapel Minster. Warto w tym wypadku także wspomnieć, że oferta kolorystyczna marki Chapel Parket obejmuje ponad 50 odcieni.

Non stop kolor z drewnianymi podłogami

Kolory, które są trwałe i odporne na ścieranie

Oprócz bogatego wyboru kolorystycznego wspomnianych podłóg ich cechą charakterystyczną jest także sposób ich uzyskiwania.

- Drewno, z którego powstają deski, klepki i kasetony barwione jest w masie. Oznacza to, że pod wpływem manipulacji czynnikami chemicznymi (np. amoniakiem, czy związkami wapnia) zmienia się jego kolor i strukturę. Uzyskana w ten sposób barwa jest trwała i nie ściera się – mówi ekspert marki Chapel Parket, Paweł Bekas dodając jednocześnie bardzo ważną informację, że wszystkie podłogi Chapel Parket są heblowane nie tylko wstępnie lecz do momentu uzyskania gładkiej powierzchni; bez udziału papieru ściernego. Podczas tej czynności otwierają się pory drewna, przez co olej stosowany w procesie produkcji może wniknąć głęboko w strukturę surowca i go zabezpieczyć. Dodatkową korzyścią z heblowania jest sam wygląd desek; rysunek drewna jest wyeksponowany, a podłoga sprawia wrażenie trójwymiarowej.

Drewno jest zabezpieczone olejem woskowym wzbogaconym o związki krzemu (płynne szkło). Preparat tworzy na powierzchni podłóg warstwę przypominającą glazurę: chroni je i zabezpiecza przed uszkodzeniami. Substancja ułatwia także bieżącą pielęgnację i okresową konserwację podłóg. Olejowanych elementów marki Chapel Parket nie trzeba cyklinować: wystarczy je konserwować raz w roku przy pomocy oleju przeznaczonego do tego celu.

Podobne artykuły

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.