Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Masz mieszkanie lub dom w budowie? Sprawdź o czym musisz pamiętać

Twój lokal będzie gotowy dopiero za kilkanaście miesięcy. Nie możesz jednak bezczynnie czekać na odbiór kluczy.

Twój lokal będzie gotowy dopiero za kilkanaście miesięcy. Nie możesz jednak bezczynnie czekać na odbiór kluczy. Urządzenie nowego lokum będzie wymagało od ciebie dużego zaangażowania. Nawet jeżeli zatrudniasz ekipę i profesjonalnego projektanta musisz podjąć szereg decyzji związanych z zaplanowaniem aranżacji, kupnem materiałów, aż wreszcie z organizacją przeprowadzki do nowego lokalu. Wszystko musi zostać zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeżeli właśnie nabyłeś mieszkanie na rynku pierwotnym i zastanawiasz się o co należy zadbać, ten poradnik jest właśnie dla ciebie.

Masz mieszkanie lub dom w budowie? Sprawdź o czym musisz pamiętać

1.  Czy zatrudnić projektanta?

Już na samym początku zastanów się czy chcesz skorzystać z usług projektanta, czy wolisz raczej samodzielnie zaplanować aranżację. Pierwsze rozwiązanie jest dość kosztowne, ale znacznie upraszcza cały proces. Doświadczony projektant przygotuje dla ciebie pomysły na wykończenie pomieszczeń, podsunie ciekawe rozwiązania, będzie w stałym kontakcie z deweloperem, a nawet może zapewnić sprawdzoną ekipę do prac wykończeniowych. Co więcej, niektórzy projektanci współpracują z producentami materiałów budowlanych, dzięki czemu uzyskasz nawet kilkudziesięcioprocentowe rabaty. Pamiętaj, że z projektantem i ekipą do prac wykończeniowych musisz skontaktować się na kilka miesięcy przed odbiorem mieszkania. W przeciwnym razie możesz już nie załapać się na wolne terminy. 

2. Jakie informacje musisz przygotować dla ekipy?

Niezależnie od tego czy aranżujesz mieszkanie we własnym zakresie, czy współpracujesz z profesjonalistą, musisz wybrać rozwiązania, które będą dla ciebie wygodne. Zaskoczy cię, jak wiele drobnych spraw powinieneś przemyśleć. Rozmieszczenie oświetlenia, odpływów, kierunek otwierania drzwi, wybór pomieszczeń, w których ma zostać zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Wszystkie te informacje będziesz musiał dostarczyć ekipie dewelopera. Dobrze być gotowym do szybkiego udzielenia odpowiedzi, gdy otrzymasz telefon z pytaniami dotyczącymi tych kwestii. 

3. Poszukaj dobrych materiałów.

Ustal kwotę, jaką chcesz przeznaczyć na wykończenie lokalu. Na rynku znajdziemy materiały budowlane w różnych cenach. Koszt nie zawsze przesądza jednak o jakości. Porównuj więc ceny podobnych przedmiotów w różnych sklepach. Na miejscu będziesz mógł także skorzystać z pomocy profesjonalnych doradców, a w niektórych marketach dostępna jest nawet usługa planowania wystroju. Ważną wskazówką przy wyborze materiałów i mebli będą opinie użytkowników zamieszczone w Internecie. 

Masz mieszkanie lub dom w budowie? Sprawdź o czym musisz pamiętać

4.  Zaplanuj przeprowadzkę.

Przeprowadzka wcale nie jest końcowym etapem zmiany miejsca zamieszkania. Jej szczegółowy plan musisz sporządzić na wiele tygodni wcześniej. Określ, jakie meble, sprzęt i dekoracje zabierzesz ze sobą, a których z nich musisz się pozbyć. Wszystkie przedmioty muszą zostać przecież wkomponowane w projekt nowego mieszkania, a brakujące trzeba dokupić. Zanim przystąpisz do pakowania zgromadź odpowiednie akcesoria. Niezbędne okażą się: taśmy, etykiety, folia bąbelkowa, wypełniacze i pudła do przeprowadzki. Najlepiej wybrać gotowe zestawy, które producent kartonów oferuje w korzystnych cenach. Dzięki temu wszystko co potrzebne będziesz mieć na wyciągnięcie ręki. Pudełka możesz zresztą wykorzystać w nowym mieszkaniu np. do przechowywania ubrań zimowych lub butów. Pamiętaj również o zorganizowaniu transportu i sprawdź kto może ci pomóc przy przeprowadzce. 

Podpisanie umowy z deweloperem rozpoczyna zaawansowany etap przygotowań do objęcia nowego lokalu. Musisz przemyśleć wówczas wiele kwestii: określić budżet, zatrudnić ekipę, wybrać materiały, przygotować aranżację, aż wreszcie starannie zaplanować przeprowadzkę. To trudne decyzje, ale kiedy podejmiesz je w odpowiednim czasie zaoszczędzisz sobie wiele nerwów.

Podobne artykuły