Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Jak wybrać odpowiednią układarkę

Niezależnie od tego, czy kupujesz nową, czy używaną układarkę (nazywaną też rozściełaczem), chcesz uzyskać najlepszy stosunek jakości do ceny.

Niezależnie od tego, czy kupujesz nową, czy używaną układarkę (nazywaną też rozściełaczem), chcesz uzyskać najlepszy stosunek jakości do ceny. Zazwyczaj ostateczna decyzja opiera się na całkowitym koszcie posiadania maszyny. Duża żywotność, niskie koszty przestojów i konserwacji wpływają na szybszy zwrot zainwestowanych pieniędzy, a co za tym idzie wcześniejsze generowanie dochodu.

Jak wybrać odpowiednią układarkę

Rozmiar ma znaczenie.

Wybór rozściełacza o odpowiednim rozmiarze pomoże Ci uzyskać największą produktywność przy najniższych kosztach eksploatacji. Kluczowe czynniki to:

 • Skala wykonywanych zadań,
 • Rodzaj układanego materiału,
 • Szerokość rozściełania,
 • Szybkość rozściełania.

Kompaktowe rozściełacze doskonale nadają się do prac na parkingach oraz wąskich obszarach, takich jak podjazdy czy pobocza. Zazwyczaj mają moc od 3 do 20 koni mechanicznych, ich wydajność to od 100 do 400 ton na godzinę. W mniejszych modelach stół jest często montowany z przodu, co ułatwia obsługę i kierowanie. Jeśli jednostka nie jest samobieżna do jej holowania wykorzystuje się traktor lub wywrotkę.

Układarki o dużych gabarytach zawsze mają własny napęd, maszyny te rozładowują materiał, który następnie trafia pod stół, gdzie jest kształtowany i wstępne zagęszczany. Powstała w ten sposób nawierzchnia jest przygotowana do walcowania. Duże układarki wyposażone są zazwyczaj w silniki o mocy od 100-250 koni mechanicznych, ich wydajność waha się od 300 do 700 ton na godzinę. Stoły mogą mieć szerokość od 3 do 12 metrów (10-40ft).

Wybierz funkcje, które zapewnią najwyższą wydajność i jakość.

 • Systemy ogrzewania i mieszania utrzymujące jednorodną strukturę materiału i jego właściwą temperaturę.
 • System podajników zapewniający wydajną dystrybucję materiału.
 • Stół o zmiennej szerokości z możliwością dodatkowego poszerzenia.
 • Dostępne funkcje przenośników ślimakowych i przenośnika podającego.
 • Układy diagnostyki pokładowej dla bardziej wydajnej konserwacji.
 • Funkcje bezpieczeństwa, takie jak układ wentylacji odprowadzający opary z tunelu przenośnika i komory przenośnika ślimakowego, chroniący operatora przed kontaktem z oparami. 
 • Wyposażenie wpływające na komfort i wygodę operatora jednocześnie zwiększające jego wydajność.
 • Gwarancja w przypadku używanych maszyn.
 • Wsparcie ze strony dealerów.

Napęd i mobilność są kluczowe.

Rozściełacze do asfaltu mogą mieć gąsienicowy lub kołowy układ bieżny. Każdy typ ma swoje wady i zalety, jednak jeśli wykonujesz różne prace drogowe, lub chcesz poszerzyć swoją ofertę możesz potrzebować obu.

Małe układarki gąsienicowe doskonale nadają się do prac na ograniczonej przestrzeni, ponieważ mogą skręcać w miejscu. Współcześnie stosowane gąsienice najczęściej wykonane są z gumy, materiał ten pozwala maszynie poruszać się szybciej w porównaniu do gąsienic stalowych, a postęp technologiczny znacznie poprawił jakość gumy.

Gumowe gąsienice zapewniają operatorowi wygodniejszą jazdę, charakteryzują się również najlepszą flotacją, co jest szczególnie ważne w przypadku miękkiej nawierzchni, w którą mogą zapadać się koła. Lepsza flotacja zapewnia także wyższą stabilność i ułatwia uzyskanie jednolitej nawierzchni, ponadto gąsienice mają większą przyczepność na stromym terenie. Z drugiej strony ze względu na dużą ilość ruchomych części, ich koszty konserwacji i eksploatacji są wyższe. Skomplikowane podwozie może podnieść cenę początkową, a sama wymiana gąsienic jest kosztowna.

Rozściełacze kołowe są odpowiednie do zadań niewymagających tak dużej przyczepności oraz flotacji, na przykład robót na istniejącej już nawierzchni. Kosztują mniej, a koszty konserwacji i eksploatacji są również niższe w porównaniu do układarek gąsienicowych. Kołowy układ bieżny pozwala także na szybsze przemieszczanie się, co w pewnych sytuacjach może eliminować konieczność przewożenia rozściełacza na przyczepie. Napęd przednich kół zwiększa zdolność podjeżdżania na wzniesienia, jednak nadal może być to niewystarczające w przypadku szerokich stołów.

Wybór właściwej układarki o odpowiedniej wydajności oraz niskich kosztach eksploatacji i konserwacji, pozwala załodze wykonać więcej pracy, co bezpośrednio przekłada się poziom zysku.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły