Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Solidny, jak most

Konstrukcje mostów należą do najtrudniejszych specjalizacji budowlanych. Tylko najlepsi inżynierowie mogą zajmować się tego typu budowlami. W końcu od nich zależy ludzkie życie.

Konstrukcje mostów należą do najtrudniejszych specjalizacji budowlanych. Tylko najlepsi inżynierowie mogą zajmować się tego typu budowlami. W końcu od nich zależy ludzkie życie.

Mosty konstruuje się od setek lat. Pierwotnie podstawowym tworzywem używanym do ich budowy było drewno i kamień. W 1779 r. w Anglii powstała pierwsza budowla wykonana z elementów lanego żeliwa. Była to wówczas innowacja na skalę światową. Od tamtej chwili minęło wiele czasu. Obecnie technologia pozwala na tworzenie budowli o dotychczas niespotykanych rozmiarach z zastosowaniem najnowszych metod. Inżynierowie stają przed trudnymi wyzwaniami, borykając się z ukształtowaniem terenu, warunkami atmosferycznymi i natężeniem ruchu. Wszystkie te elementy mają wpływ na bezpieczeństwo podróżujących. 

Solidny, jak most

 

Bezpieczna przeprawa pieszo-rowerowa

Myśląc o mostach zwykle mamy przed oczami konstrukcje, które ułatwiają przejazd pojazdów. Ich uzupełnieniem są kładki dla pieszych. Nie mniej istnieją rozwiązania dedykowane dla osób spacerujących i tych pokonujących trasę rowerami. Od ich usytuowania, a także dostępności zależy bezpieczeństwo podróżujących i łatwość poruszania. Rozpatruje się również kwestie związane z maksymalnym obciążeniem. Most stalowy to solidna konstrukcja, która zapewnia bezpieczną przeprawę nad wąwozem, strumieniem lub nieatrakcyjnym ukształtowaniem terenu. Obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest most modułowy. Długości poszczególnych modułów oscyluje w przedziale od 10 do 30 m, a standardowa nawierzchnia drogi 3 m, choć ten ostatni parametr zawsze można dostosować do potrzeb zleceniodawcy. Sprawia to, że strefa piesza jest wyraźnie oddzielona od rowerowej, co znacząco podnosi komfort, jak i bezpieczeństwo przejścia i przejazdu jednośladem.

Mosty drogowe

Most belkowy, kratownicowy, blachownicowy, a nawet zwodzony to domena konstrukcji drogowych. Budowle modułowe umożliwiają dostosowanie optymalnej długości, a ponadto nadają się zarówno dla pieszych, jak i pojazdów, również tych ciężkich. Zdarzają się sytuacje, gdy potrzebne jest tymczasowe rozwiązanie, które nie narazi kierowców na wielokilometrowe objazdy. Takim wydarzeniem jest remont lub budowa nowego obiektu. Jako tymczasowy może posłużyć most blachownicowy, który sprawdza się w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Montaż modułów jest stosunkowo prosty i szybki, co jest dużym atutem. Model ten umożliwia łączenie sekcji wzdłuż, jak i wszerz, co daje szerokie spektrum możliwości dopasowania go do potrzeb danej trasy. 

W newralgicznych miejscach może zajść potrzeba przeprawy mostem zwodzonym. Drogi śródlądowe w niektórych częściach świata, ale także w Polsce uczęszczane są przez różnej wielkości jednostki wodne. Jako tymczasowe rozwiązanie można wykorzystać mosty składane. Sprawdzą się one także jako rozwiązanie dla wojska, które podczas zadań taktycznych musi przetransportować zasoby przez trudne obszary. Zbudowanie oraz demontaż bywają znacznie szybsze niż szukanie niepewnych objazdów. Dotyczy to misji taktycznych, jak i zwykłej przeprawy w miejskiej dżungli.

Współczesne mosty i kładki powstają z elementów kompozytowych. Ich zaletą jest szybki montaż i ewentualny demontaż. Solidność wykonania sprawia, że są to rozwiązania odpowiednie nawet dla ciężkich pojazdów. W ten sposób modernizacja mostu lub budowa nowego na ruchliwych trasach nie musi być uciążliwa dla kierowców i budowlańców.

Podobne artykuły