Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Czy warto wykorzystywać odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii to inaczej źródła niekopalne. Ich olbrzymią zaletą jest brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz pewność, że dostęp do nich jest nieograniczony.

Odnawialne źródła energii to inaczej źródła niekopalne. Ich olbrzymią zaletą jest brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz pewność, że dostęp do nich jest nieograniczony. Należą do nich między innymi wiatr, słońce, woda czy biomasa. Już od kilku lat powoli, ale stabilnie zyskują one coraz większą popularność nie tylko wśród przedsiębiorców, ale także osób prywatnych. Czy jednak warto z nich skorzystać? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Czy warto wykorzystywać odnawialne źródła energii

Najpopularniejsze sposoby na wykorzystanie energii odnawialnej

Ilość polskich domów, które wykorzystują energię odnawialną stale rośnie. Do najpopularniejszych rozwiązań należą panele słoneczne, fotowoltaika https://suncrew.pl/ oraz przydomowa elektrownia wiatrowa. Panele słoneczne mają to do siebie, że można dzięki nim jedynie podgrzewać wodę. Wciąż pozwalają na pewną oszczędność, natomiast zaczęły być sukcesywnie wypierane właśnie przez instalacje fotowoltaiczne. Za ich pomocą energię słoneczną przekształca się bezpośrednio w energię elektryczną, co jest bardziej praktyczne i daje większe pole do manewru. Na korzyść fotowoltaiki przemawiają także opłacalne państwowe programy refundacji części kosztów związanych z jej założeniem, jak i również fakt, że jest ona bez większego problemu w stanie zaspokoić całkowicie potrzeby energetyczne przeciętnej polskiej rodziny. Z kolei przydomowe elektrownie wiatrowe były jednymi z pierwszych rozwiązań z zakresu energii odnawialnej, jakie zaczęły być stosowane na szerszą skalę w Polsce. Obecnie jednak straciły popularność wśród osób prywatnych, głównie z powodu  problemów zdrowotnych związanych z generowanym przez nie hałasem, a także braku dotacji państwowych. Jest to jednak wciąż coś, w co chętnie inwestuje samo państwo i niezależne przedsiębiorstwa. Elektrownie wiatrowe można budować jedynie na terenach wietrznych, ale akurat w Polsce nie stanowi to większego problemu.

Inne odnawialne źródła energii

Są takie źródła energii, do których dostęp ograniczony jest lokalizacją, więc nie każdy może z nich skorzystać. Chociażby energia geotermalna w innych państwach wykorzystywana jest bardzo aktywnie (na przykład na Islandii), jednak w naszym kraju ma marginalne znaczenie. Jej źródłem jest ciepło skumulowane pod powierzchnią Ziemi. Z kolei energia hydrotermalna dotyczy wód powierzchniowych.

Czy energia odnawialna jest opłacalna

Wykorzystywanie energii odnawialnej jest stosunkowo nowym zjawiskiem, dlatego też koszty z nią związane (a zwłaszcza z początkową instalacją potrzebnych urządzeń i systemów) wielu mogą odstraszać. Mają one jednak tendencję do zwracania się po jakimś czasie, a zwykle nie wymagają dalszych nakładów pieniężnych poza wkładem początkowym. Istotna jest także ich ekologiczność.

Odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika, nie bez powodu są ostatnio gorącym tematem. Warto wiedzieć, o czym właściwie w tym wszystkim chodzi i czy można z tego skorzystać.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły