Artykuł Dodaj artykuł

Renowacja schodów drewnianych – poradnik

Renowacja drewnianych schodów we wnętrzu pozwoli przywrócić im nieskazitelny wygląd i dopasowany kolor. Jedyne, czego potrzebujesz, to dobrej jakości wyrobu do zabezpieczenia drewna, odpowiednich narzędzi i trochę wolnego czasu.

Renowacja drewnianych schodów we wnętrzu pozwoli przywrócić im nieskazitelny wygląd i dopasowany kolor. Jedyne, czego potrzebujesz, to dobrej jakości wyrobu do zabezpieczenia drewna, odpowiednich narzędzi i trochę wolnego czasu.

Renowacja schodów drewnianych – poradnik

 

Góra, dół, góra, dół, w butach, na obcasach czy chociażby w skarpetkach. Z uwagi na sposób i specyfikę użytkowania drewniane schody mogą dość szybko pokryć się siatką rys i przetarć. Aby tego uniknąć, nie popełnij błędów podczas ich renowacji i sięgnij po sprawdzone i polecane produkty do malowania.

Czym pomalować drewniane schody? 

To, jaki wyrób do renowacji drewnianych schodów sprawdzi się najlepiej, zależy od dwóch podstawowych czynników:

  • efektu, jaki chcesz uzyskać,
  • poziomu ochrony, jaki należy zapewnić.

Zastanów się, jaki efekt dekoracyjny będzie najlepszy. Powłoka może być w pełni kryjąca (struktura drewna jest niewidoczna), półtransparentna (w której nadaje się powierzchni lekkie zabarwienie, ale jednocześnie nadal eksponuje rysunek słojów) lub transparentna (w pełni oddająca naturalny odcień i rysunek drewna, ponadto np. półmatowa lub satynowa). Wybierz odpowiednio: farbę, lakierobejcę lub lakier.

Poza tym przeanalizuj, jakie czynniki zagrażają drewnianej powierzchni. W przypadku schodów należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ryzyko powstawania przetarć i uszkodzeń mechanicznych. W związku z tym egzamin zda wyłącznie wyrób o bardzo wysokiej odporności na zarysowania. Sprawdź Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych, który zapewnia nawet do 10 lat ochrony drewna. Co ciekawe, można go stosować nie tylko w domach prywatnych, ale również w salach tanecznych czy gimnastycznych.

Ponadto liczą się takie cechy wyrobu, jak krótki czas jego schnięcia (produkty szybkoschnące) oraz niski poziom zapachu po wymalowaniu, który nie będzie stanowił przeszkody w jednoczesnym użytkowaniu sąsiadujących pomieszczeń.

Renowacja schodów drewnianych – poradnik

Jak odnowić schody drewniane?

Krok 1.

W pierwszej kolejności przygotuj pomieszczenie i okolicę schodów, pozbądź się zbędnych przedmiotów, dywaników itd. Miej na uwadze, że przez dany okres czasu nie będzie dostępu do pomieszczeń na wyższym piętrze.

Krok 2.

Najlepsze rezultaty osiągniesz, nakładając nowy lakier czy lakierobejcę bezpośrednio na surowe drewno. Dlatego usuń z powierzchni stare warstwy produktów. Zeszlifuj je gruboziarnistym papierem ściernym lub szlifierką. Jednocześnie staraj się wyrównać drobniejsze rysy. Następnie przetrzyj powierzchnię papierem drobnoziarnistym. Wykonuj ruchy wzdłuż rysunku słojów, nie w poprzek. Odpyl schody.

Krok 3.

Wypełnij rysy i ubytki specjalną masą szpachlową do drewna. Postępuj zgodnie z instrukcją jej producenta. Wyrównaj i odpyl powierzchnię.

Krok 4.

Przetrzyj dokładnie schody wilgotną szmatką, upewniając się, że wszystkie zabrudzenia oraz kurz zostały usunięte. Poczekaj, aż całkowicie wyschną.

Krok 5.

Zapoznaj się z kartą techniczną produktu wybranego do renowacji schodów. Dobierz narzędzia do malowania i upewnij się, że warunki panujące w pomieszczeniu są odpowiednie. Rozprowadzaj wyrób dokładnie wzdłuż rysunku drewna. Po wyschnięciu pierwszej warstwy należy zmatowić i odpylić powierzchnię, a następnie nałożyć kolejną. Sprawdź, kiedy możliwa będzie ponowna eksploatacja schodów.

O drewniane schody trzeba dbać: pielęgnować je i czyścić oraz interweniować, kiedy tylko powstaną pierwsze rysy i przetarcia. Zapewni im to nienaganny wygląd oraz długą żywotność.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły