Artykuł Dodaj artykuł

Rolety zewnętrzne – ważny element domowego wyposażenia

Coraz szersze grono właścicieli domów decyduje się na zamontowanie rolet zewnętrznych, które nie tylko pięknie wyglądają i dekorują budynek, ale też spełniają szereg funkcji praktycznych.

Coraz szersze grono właścicieli domów decyduje się na zamontowanie rolet zewnętrznych, które nie tylko pięknie wyglądają i dekorują budynek, ale też spełniają szereg funkcji praktycznych. Do czego się przydają? O tym opowiemy w dzisiejszym tekście.

Rolety zewnętrzne – ważny element domowego wyposażenia

Dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne?

Wydawać by się mogło, że odpowiedź jest oczywista. Ich podstawową funkcją jest osłonięcie domowych wnętrz przed zbyt intensywnymi promieniami słońca.

Jednak to nie jedyne ich zastosowanie. Zmniejszając ilość światła, wpadajacego do pomieszczeń, rolety regulują również temperaturę we wnętrzu – w lecie ochładzając, a w zimie pomagając utrzymać ciepło, wspierając wydajność systemu grzewczego i ograniczając wydatki na .ogrzewanie.

Są także skutecznym sposobem na zabezpieczenie domu przed wtargnięciem nieproszonych gości.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że rolety zewnętrzne to nie tylko termoizolacja i ochrona antywłamaniowa, ale też izolacja akustyczna – zmniejszają ilość hałasów docierających z zewnątrz nawet o 10 dB.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Istnieją trzy standardowe rodzaje rolet zewnętrzny. Zalicza się do nich rolety:

  • elewacyjne, których skrzynkę montuje się do elewacji nad oknem,
  • naokienne, ze skrzynką umieszczaną na ramie okiennej, pod nadprożem,
  • nakładane, zakładane między ościeżem i górną krawędzią ramy okiennej.

Każde z rozwiązań ma swoje cechy charakterystyczne i sprawdza się w innym typie domów. Pierwsze z nich są co prawda najbardziej uniwersalne, ale ich mankamentem są powstajace na elewacji wypustki, gromadzące brud. Z kolei rolety naokienne nie sprawdzają się przy małych oknach, gdyż skutecznie zacieniają sporą część przeszkleń. Modele nakładane możemy natomiast zamontować wyłącznie w chwili, gdy wymieniamy okna na nowe.

Sterowanie roletami – jakie rozwiązania wybrać?

Rolety dostępne na rynku można połączyć z kilkoma różnymi systemami sterowania.

Wciąż występują rozwiązania manualne, ze specjalną taśmą lub łańcuszkiem do podnoszenia rolet, zamontowanym w pomieszczeniu nieopodal okna.

Zdecydowanie praktyczniejsze są jednak rolety sterowane elektrycznie. Posiadają silniki elektryczne, które łączą się ze specjalnymi włącznikami, które ma w swej ofercie internetowy sklep elektryczny Gajwer.pl, dostarczający artykuły renomowanych i sprawdzonych producentów. Włącznik roletowy jest wyposażony w dwa przyciski – do opuszczania i podnoszenia rolet.

Rolety zewnętrzne – ważny element domowego wyposażenia

Jeszcze ciekawszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest wprowadzenie domowych rolet do systemu Smart House. Zyskujemy wówczas możliwość sterowania wszystkimi oknami z poziomu jednego szklanego panelu dotykowego oraz zdalnie pilotem albo poprzez aplikację na smartfonie.

Dzięki Smart House, można dowolnie ustawiać rolety we wszystkich pomieszczeniach, a także zaprogramować ich regularne opuszczanie lub podnoszenie, na przykład rano i wieczorem.

Inteligentny dom potrafi także sterować roletami, aby utrzymać optymalne warunki we wszystkich pomieszczeniach. Gdy w mocno nasłonecznionym wnętrzu czujniki zauważą, że temperatura wzrasta, wówczas zanim uruchomią klimatyzację, opuszczają rolety, aby zminimalizować zużycie energii potrzebnej do ponownego wychłodzenia przestrzeni.

Rolety – wygodny system dla każdego domu

Choć rolety wyglądają dość niepozornie, to jednak pełnią wiele funkcji. Zapewniają termoizolację i ochronę akustyczną, a także część systemu zabezpieczeń antywłamaniowych. Ponadto, jeśli postawimy na modele włączone do sieci Smart House, znacząco zwiększamy wygodę codziennego życia, a nasz dom staje się funkcjonalny, piękny i naprawdę komfortowy.

Podobne artykuły