Artykuł Dodaj artykuł

Wybierasz płytki podłogowe do łazienki? 3 rzeczy na które, powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie

Aranżacja wnętrza łazienki to nie lada wyzwanie. Łazienka stanowi pomieszczenie, w którym spędzamy stosunkowo dużą część swojego życia. 

Aranżacja wnętrza łazienki to nie lada wyzwanie. Łazienka stanowi pomieszczenie, w którym spędzamy stosunkowo dużą część swojego życia. Wystrój łazienki powinien być więc miły dla oka, ale również praktyczny i trwały. Jego ważnym elementem są płytki podłogowe. Jakie płytki do łazienki kupić?

Wybierasz płytki podłogowe do łazienki? 3 rzeczy na które, powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie

Po 1 - Wygląd

Większość osób wie, że płytki łazienkowe trzeba dopasowywać do wielkości łazienki, stylu wnętrza i rodzaju mebli łazienkowych. Elementy wyposażenia łazienki powinny bowiem być spójne wizualnie. Jednakże wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak duże znaczenie mają płytki podłogowe w optycznym powiększeniu wnętrza łazienki. W łazience o małym metrażu doskonale sprawdzą się prostokątne, wąskie płytki, które w połączeniu z dużymi lustrami oraz płytkami ściennymi w standardowych rozmiarach nadadzą łazience przestronności, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Jeśli wybrane płytki podłogowe do łazienki będą miały jasny kolor to dodatkowo wzmocni się złudzenie większego wnętrza.

Po 2 - Nasiąkliwość

W przypadku płytek podłogowych do łazienki, istotną sprawą jest ich poziom nasiąkliwości. W łazience ciągle panuje wilgoć, a woda często ląduje bezpośrednio na płytkach. Nasiąkliwość jest miarą wchłanialności wody przez płytki. Parametr ten mierzy się w procentach. Im mniejsza wartość procentowa wchłanialności, tym mniejsza nasiąkliwość płytek, czyli krótko mówiąc - im mniej tym lepiej. Płytki, które wchłaniają dużo wody szybciej ulegają zniszczeniu. Przyjmuje się, że płytki podłogowe w łazience, szczególnie te we wnętrzu kabiny prysznicowej, powinny charakteryzować się nasiąkliwością o wartości ok. 3%.

Po 3 - Antypoślizgowość

Antypoślizgowość to ważna rzecz z punktu widzenia bezpieczeństwa. Warto więc wybierać płytki podłogowe do łazienki także pod tym kątem. Parametr ten oznacza się za pomocą skali - od R9 do R13. Najlepiej wybierać płytki z oznaczeniem R13, gdyż charakteryzują się one najmniejszym współczynnikiem śliskości. Płytki powinny być pokryte antypoślizgowym impregnatem bądź szkliwem. Dobrze, jeśli dodatkowo posiadają wyżłobienia i wzory. Stanowczo odradza się zakup płytek szkliwionych, których powierzchnia w kontakcie z wodą staje się niebezpiecznie śliska. Dobrym pomysłem nie jest też kładzenie na podłodze płytek ściennych, które są znacznie mniej odporne na uderzenia, zarysowania, ścieranie, a dodatkowo są jeszcze bardziej śliskie.

Bogaty wybór płytek podłogowych do łazienki oferowany na rynku potrafi przysporzyć sporo trudności w wyborze tych najodpowiedniejszych. Warto jednak pamiętać o wymienionych 3 zasadach, dzięki którym nasza podłoga w łazience będzie bezpieczna, trwała i nada pomieszczeniu większego uroku.
 

Podobne artykuły