Artykuł Dodaj artykuł

Zasady aranżacji małego ogrodu

Z małym ogrodem jest jak z małym mieszkaniem – dobrze urządzić kawalerkę i  wszystko w niej zmieścić jest trudniej niż w 100 metrowym apartamencie. Podobnie mały ogródek jest większym wyzwaniem. Warto więc trzymać się kilku podstawowych zasad aranżacji takiego ogrodu.

logo BRUK-BET

Z małym ogrodem jest jak z małym mieszkaniem – dobrze urządzić kawalerkę i  wszystko w niej zmieścić jest trudniej niż w 100 metrowym apartamencie. Podobnie mały ogródek jest większym wyzwaniem. Warto więc trzymać się kilku podstawowych zasad aranżacji takiego ogrodu.

Zasady aranżacji małego ogrodu BRUK-BET

Zacznijmy od przemyślenia, na czym zależy nam najbardziej – czy na ogrodzie pełnym efektownych roślin, czy raczej na uprawianiu ulubionych warzyw i ziół, a może najważniejsze jest wygodne miejsce relaksu urządzone meblami ogrodowymi? Z pewnością na niewielkim terenie trudno będzie zmieścić wszystkie wymarzone elementy, stąd konieczność dobrego planowania.

Najważniejsze zasady aranżacji małego ogrodu:

 • Dokładne, przemyślane rozplanowanie, które pomoże wyznaczyć poszczególne strefy ogrodu. Dobrym rozwiązaniem, które optycznie powiększy ogród jest zaprojektowanie kilku płaszczyzn na różnych poziomach. Wtedy każdy poziom będzie postrzegany jako osobna przestrzeń – radzi główny projektant z firmy BRUK-BET®.
   
 • Faliste ścieżki są lepszym pomysłem do małego ogrodu niż te ułożone w prostych liniach. Łuki, koła, fale powodują, że ogród wydaje się większy.
   
 • Wykorzystywanie murków z kamieni lub cegieł, które porządkują teren. Coraz częściej stosuje się także gotowe elementy betonowe do budowy murków. Zaletą gotowych bloczków z betonu jest to, że używając rozmaitych elementów możemy uzyskać spójny wygląd małej architektury i dopasować ją do stylu domu. Bardzo popularne są materiały, których tekstura przypomina łupany kamień. Takie wykończenie mają m.in. palisady, bloczki ogrodowe czy cegły z serii Uni Split firmy BRUK-BET®.
   
 • Wielofunkcyjność wyposażenia ogrodu. Na przykład skrzynia na narzędzia może być używana jako siedzisko – wystarczy wyłożyć ją miękkimi poduchami. Schodki ogrodowe mogą pełnić też rolę miejsca ekspozycji efektownych roślin w donicach czy lampionów.
   
 • Dekoracje stosowane z umiarem – w małym ogrodzie wszystko widzimy z bliska, więc bardzo istotne są jakość i design. Lepiej zastosować jedną dużą efektowną dekorację zamiast trzech mniejszych.
   
 • Oczko wodne dodaje przestrzeni i urozmaica ogród – nawet niewielkie spełni swoje zadanie.
   
 • Ścieżki ogrodowe lepiej układać z niewielkiej kostki, takiej jak na przykład kostka Logo® firmy BRUK-BET®, niż z dużych płyt betonowych. Kolekcja Logo® składa się z sześciu podobnych wymiarowo elementów, naśladujących kostki cięte lub łamane o kształcie trapezu. Można z niej układać różne kompozycje, w szczególności ścieżki w kształcie łuków i zakręconych alejek, dopasowując do potrzeb komunikacyjnych. Natomiast ciekawy klimat naszego ogrodu nadadzą obtłuczone elementy brukowe w formie postarzanej antic, dostępnej w produktach Kontur, Promenada, Logo, Urbanit.
   
 • Wybierając rośliny do małego ogrodu raczej zrezygnujmy z wielkich krzewów czy rozłożystych roślin, one bowiem przytłoczą ogród. Lepiej sprawdzą się niskie krzewy liściaste i byliny.
   
 • Im bardziej połączymy dom z otoczeniem – na przykład montując przeszklone drzwi tarasowe z szeroką panoramą – tym większa optycznie będzie przestrzeń.
   
 • Ogrodzenie małego ogrodu powinno być ażurowe, lekkie. Ogród otoczony pełnym murem straci na przestronności.

Artykuł został dodany przez firmę

BRUK-BET Sp. z o.o.

Nazwa Bruk-Bet® jednoznacznie kojarzy się z bogatą ofertą kostek brukowych oraz innowacyjnych płyt tarasowych. Jednak niezwykłą siłę firmy budują także trzy inne marki: Termalica®, Bruk-Bet Fotowoltaika, Georyt® i Intrac® będące liderami w swoich branżach na polskim rynku.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły