Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Projekty domów z poddaszem - popularny wybór, który zdetronizował domy piętrowe i parterówki

Na Polskim rynku domów jednorodzinnych nieprzerwanie od kilku lat królują projekty domów z  poddaszem użytkowym bądź do adaptacji.  Rozwiązanie to wydaje się optymalne przy współczesnym modelu rodziny. 

Projekty domów z poddaszem - popularny wybór, który zdetronizował domy piętrowe i parterówki

Na Polskim rynku domów jednorodzinnych nieprzerwanie od kilku lat królują projekty domów z  poddaszem użytkowym bądź do adaptacji.  Rozwiązanie to wydaje się optymalne przy współczesnym modelu rodziny.

Dom z poddaszem może rosnąć wraz z rodziną. Gdy domowników jest dwoje lub troje, z czego jedna osoba to małe dziecko, komfortowym rozwiązaniem jest wykorzystanie tylko parteru. Umożliwia to uniknięcie wyczerpującego chodzenia po schodach, szczególnie w przypadku opieki nad niemowlakiem. Gdy rodzina powiększa się, a jej najmłodsi członkowie stają się bardziej samodzielni, zaczyna pojawiać się problem zachowania prywatności. Jest to moment, w którym projekt domu z poddaszem okazuje się wyjątkowo trafną inwestycją.

Pewna uniwersalność projektów domów z użytkowym poddaszem sprawia, że tego typu domy stanowią najliczniejszą grupę wśród ofert gotowych projektów. Warto zawsze zastanowić się czy rozwiązanie najpopularniejsze jest dla nas rozwiązaniem najlepszym?

Czym kierować się przy wyborze gotowego projektu domu?

Gdy decydujemy się na budowę domu, chcemy podnieść komfort mieszkania całej rodziny. Mnogość ofert, jakie są dostępne na portalach typu domowy.pl sprawia, że pierwotne założenia i luźne myśli mogę zginąć w natłoku informacji. Wybierając projekt domu nie należy kierować się panującą modą. Fakt, że większość znajomych wybrała taki a nie inny typ domu może być jedynie informacją, że projekt przygotowany został w sposób przemyślany i funkcjonalny. Nie gwarantuje to jednak, że realizacja takiego domu okaże się trafna dla Waszej rodziny.

Wybierając projekt domu kierować się należy przede wszystkim:

  • formalnymi wymogami wynikającymi z MPZP,
  • stylem życia całej rodziny,
  • indywidualnymi potrzebami każdego z przyszłych mieszkańców,
  • planowaną liczbą domowników,
  • elastycznością rozwiązań, pozwalającą na dostosowywanie wnętrza do zmieniających się potrzeb,

Zanim zaczniemy przeglądać katalogi i strony internetowe w poszukiwaniu naszego wymarzonego domu powinniśmy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W dokumencie tym znajdziemy informacje dotyczące wysokości budynku, geometrii dachu, linii zabudowy i wiele innych, które są niezwykle istotne przy wyborze projektu. MPZP jest aktem prawa miejscowego i jeśli wybrany przez Ciebie projekt nie będzie mieścił się w ramach ustalonych w tym dokumencie, nie będziesz mógł go zrealizować.

Dom jest miejscem, w którym rodzina ma czuć się swobodnie. Różne potrzeby jej członków powinny być uwzględnione już na etapie wyboru projektu. Wybierając dom który „rośnie wraz z rodziną” możemy być prawie pewni, że nic nas nie zaskoczy. Jednak nie tylko metraż ma znaczenie. Ważnym jest by odpowiedzieć sobie na pytania: jak spędzamy czas? Czy nasza rodzina woli wspólne oglądanie filmów, a może lepiej czujemy się w ogrodzie? Czy dla dzieci bardziej interesujący jest wieczór z książką czy wspólne gotowanie? Czy sami mamy skłonności do majsterkowania, a może najbardziej cenimy sobie indywidualność i święty spokój z dala od domowego zgiełku. Rozplanowanie funkcji w domu, zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami rodziny, pozwoli na harmonijne funkcjonowania. Nie zapominajmy też o czworonożnych członkach rodziny. Uwzględnijmy ich potrzeby i nasz komfort już na etapie wyboru projektu.

Jeśli bierzemy pod uwagę możliwość powiększenia rodziny już teraz powinniśmy pomyśleć o miejscu dla nowego domownika. Tutaj parter jest świetnym miejscem – opieka nad małymi dziećmi wymaga przecież nieustannego zaangażowania, a pokonywanie znacznych odległości czy kondygnacji nikomu nie wyjdzie na dobre. Warto się zastanowić czy sypialnia na parterze (używana okazjonalnie np. dla gości) nie stanie się kiedyś główną sypialnią rodziców. Jeśli tak, to w jaki sposób oddzielić ją od strefy dziennej z salonem i kuchnią. I znów powinniśmy pamiętać o tym, w jaki sposób rodzina spędza czas wolny. Czy strefa wspólna powinna być otwarta czy zamknięta?

Liczba przyszłych domowników determinuje oczywiście ilość sypialni, ale też np. ilość łazienek, ich rozmieszczenie, ilość miejsc postojowych na posesji czy w garażu. Należy pamiętać, że budowa garażu wiąże się z kosztami, dlatego należy realnie oceniać własne potrzeby i możliwości.

Potrzeby mieszkaniowe dorosłych i dzieci różnią się i zanim nasze pociechy wyfruną z gniazda przynajmniej dwukrotnie będziemy zmienić aranżację i funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń. Możliwość łatwej zmiany funkcji pomieszczeń, wykorzystanie wcześniej nieużywanego poddasza to idealne rozwiązanie, gdy nasz maluch stał się nastolatkiem. Zazwyczaj młodsze dzieci chętnie dzielą wspólny pokój. Z czasem potrzeba prywatności i niezależności może wymusić konieczność zaaranżowania dodatkowego pokoju. Wybierając projekty domów z poddaszem weźmy też pod uwagę fakt, że wraz z wiekiem możemy się spodziewać ograniczonej sprawności. Rozwiązanie,  na które się decydujemy, powinno umożliwiać rezygnację korzystania z poddasza, gdy już nie będzie ono potrzebne (np. gdy dzieci się wyprowadzą) lub w sytuacji, gdzie trudniej nam będzie użytkować pokoje, do których dostajemy się po schodach. 

Projekty domów z poddaszem – dla kogo najlepsze?

Choć popularność konkretnego projektu nie może być podstawowym kryterium wyboru, jest dla inwestora cenną informacją. Popularność  zastosowanych rozwiązań pozwala wnioskować, że projekt został dokładnie przemyślany . Można też zasięgnąć języka u sąsiadów, którzy już wybudowali lub są w trakcie realizacji domu z poddaszem użytkowym  i dowiedzieć się jak przebiega proces budowy. Odwiedziny u znajomych, którzy już jakiś czas temu zdecydowali się na projekt  domu z poddaszem to okazja by na własnej skórze przekonać się jak można wykorzystać  przestrzeń w domu, jak podzielić go na strefy czy w jaki sposób domownicy odnajdują się we wspólnym wnętrzu.

Jeśli dysponujesz niewielką działką, z pewnością już teraz zdajesz sobie sprawę, że taki dom będzie zajmował znacznie mniejszą powierzchnię, niż dom parterowy o takiej samej powierzchni użytkowej. W wielu miejscach MPZP nie dopuszcza  budowania domów piętrowych, tutaj też idealnym rozwiązaniem jest projekt domu z użytkowym poddaszem lub  możliwością adaptacji poddasza. Wiele domów z poddaszem znajduje się na terenach podmiejskich, gdzie ceny gruntu i podziały działek uniemożliwiają budowę dużego, parterowego domu. Zabudowa taka tworzy klimat sielskości połączonej z nowoczesnością, jest estetyczna i funkcjonalna stąd też jej niesłabnąca popularność.

Na stronie typu www.domowy.pl, prezentujących oferty gotowych projektów domów, możesz skorzystać z zaawansowanych form wyszukiwania projektów, w których, określając powyższe kryteria, ograniczysz wyniki wyszukiwania do kilkudziesięciu propozycji spełniających Twoje wymagania.

Podobne artykuły