Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Budowa domu oraz kwestie energooszczędności

W Polsce od dziesięcioleci prym wiodą domy murowane. Solidne konstrukcje, które powstają z myślą o kilku kolejnych pokoleniach domowników. Taki sposób budowania wynika z historycznych i kulturowych uwarunkowań. Kiedyś rodziny wielopokoleniowe mieszkające pod jednym dachem były naturalnym stanem rzeczy.

Dom po dziadkach czyli gruntowny remont?

W Polsce od dziesięcioleci prym wiodą domy murowane. Solidne konstrukcje, które powstają z myślą o kilku kolejnych pokoleniach domowników. Taki sposób budowania wynika z historycznych i kulturowych uwarunkowań. Kiedyś rodziny wielopokoleniowe mieszkające pod jednym dachem były naturalnym stanem rzeczy.

fot. Domowy.pl
fot. Domowy.pl

Dzieci przejmowały dom po rodzicach, biorąc jednocześnie seniorów pod opiekę, a po latach same przekazywały dom swoim dzieciom. Obecnie rodziny wielopokoleniowe nie są już tak częste. Często zdarza się, że dziedzicząc stary dom po dziadkach lub rodzicach młody właściciel woli wyburzyć go i na działce postawić nowy – energooszczędny, mniejszy dom, który będzie spełniał potrzeby jego rodziny. Jeśli takie postępowanie wydaje Ci się dziwne, spójrz na tę sprawę z innej perspektywy.

Stary dom zazwyczaj wymaga gruntownego remontu, który pozwoli dostosować budynek do potrzeb współczesnej rodziny. Koszt takiego remontu – zależności od wielkości i stanu domu może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. To często niewiele mniej niż sfinansowanie budowy nowego domu, którego nie trzeba będzie dostosowywać do potrzeb rodziny, bo od początku będzie spełniał wymagania współczesnych inwestorów.

Oczywiście stare, rodzinne domy często mają wartość sentymentalną, którą nie sposób przełożyć na pieniądze i nawet jeśli, z ekonomicznego punktu widzenia, bardziej opłaca się wybudować nowy dom, wiele osób podejmuje wyzwanie remontu. Jeśli jednak kwestie sentymentalne nie mają tutaj miejsca, przed podjęciem decyzji czy warto go remontować, zwróć uwagę na kilka aspektów.

Po pierwsze, domy budowane za czasów pokolenia naszych dziadków powstawały z uwzględnieniem innych niż obecnie potrzeb i pobudek. Dom musiał być duży i zazwyczaj miał wiele oddzielnych pomieszczeń, które często były przechodnie. Kwestie prywatności domowników nie stanowiły w tamtych czasach najistotniejszej roli, dlatego budując dom nie zwracano szczególnej uwagi na rozmieszczenie pomieszczeń, a żeby dotrzeć, na przykład, do sypialni, należało przejść przez kuchnię, pokój stołowy i pokój dzieci. Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie taki sposób projektowania wnętrz.

Po drugie - kwestia ekonomiczności - stare domy nie są energooszczędne ponieważ w czasach gdy powstawały taki termin nawet nie funkcjonował. Grube mury zapewniają izolację ciepła, ale z całą pewnością w kwestii e

ergooszczędności nie mogą równać się z obecnie dostępnymi materiałami budowlanymi.
Trzeci aspekt dotyczy powierzchni użytkowej, obecnie mało kto decyduje się na budowę dużego domu. Wybierając projekt domu współczesny inwestor decyduje się na taki, który najlepiej spełnia wymagania jego rodziny i który wielkością i liczbą pomieszczeń, odpowiada liczbie członków rodziny. Wszelkie dodatkowe pomieszczenia są zbędne i wiążą się tylko z dodatkowymi kosztami. Remontując stary dom, nie możesz pozwolić sobie na luksus zmniejszenia go i ucięcia tym samym kosztów ogrzewania.

Zatem przejmując stary dom rozważ dokładnie wszelkie koszty remontu oraz późniejszego użytkowania, być może lepszym rozwiązaniem będzie wybudowanie nowego budynku.

Decydując się na budowę własnego domu, masz przed sobą szereg decyzji do podjęcia. Zapewne w tej chwili na myśl przyszły Ci kwestie dotyczące wyboru właściwego projektu domu, liczby kondygnacji, powierzchni użytkowej czy na przykład liczby miejsc garażowych. Oczywiście są to kwestie istotne i zapewne bardzo szybko staniesz przed koniecznością zmierzenia się z nimi, jednak zanim to nastąpi czekają Cię inne dylematy. Pierwsze, na czym naszym zdaniem powinieneś się skupić, to zapoznanie się ze wszystkimi rodzajami technologii budowy domu, materiałami budowlanymi oraz kwestiami energooszczędności i późniejszych kosztów ogrzewania jakie wiążą się z poszczególnymi rozwiązaniami. Ta wiedza jest niezbędna do podjęcia decyzji  o tym, jaki rodzaj budynku najlepiej sprawdzi się w twojej sytuacji, spełni potrzeby całej rodziny i w najwyższym stopniu uwzględni usytuowanie działki.

 

Projekty domów – najważniejsze kryterium

Przeglądając projekty domów z całą pewnością zauważyłeś, że w katalogach oraz na stronach internetowych pracowni architektonicznych zawsze zamieszczona jest informacja o tym w jakiej technologii przewidziano realizację danego projektu. Najczęściej jest to technologia tradycyjna, oznaczająca że dom ma być murowany. Coraz częściej pojawiają się jednak projekty w  technologii szkieletowej. To bardzo ważne kryterium i tak naprawdę jest pierwszym, na który powinieneś zwrócić uwagę podczas przeglądania projektów.

Budowa i kwestie ogrzewania

fot. Domowy.pl
fot. Domowy.pl

Pokolenia naszych rodziców i dziadków budowały domy z myślą o dużych rodzinach wielopokoleniowych. Taka konstrukcja musiała być duża i solidna – aby mogła pomieścić wszystkich domowników oraz zapewnić schronienie co najmniej trzem kolejnym pokoleniom. Współczesne rodziny bardzo rzadko tworzą 3 pokolenia, dlatego też zniknęła konieczność budowania dużych domów z licznymi pokojami.

Jeśli szukasz projektu domu, to powinieneś  w dużej mierze skupić się na kwestiach energooszczędności, a co za tym idzie ogrzewania twojego przyszłego domu. Na ten aspekt składa się szereg rozwiązań konstrukcyjnych, poczynając od kształtu i usytuowania budynku, poprzez ściany oraz okna, aż na wentylacji kończąc. Jeśli uda Ci się połączyć wszystkie te elementy, twój dom będzie nie tylko ciepły, ale także ekologiczny i ekonomiczny. Poniżej zwracamy uwagę na najważniejsze kwestie, o których musisz pamiętać przeglądając oferty biur architektonicznych. Dzięki temu będziesz mógł określić swoje kryteria i już na pierwszym etapie odrzucić propozycje które ich nie spełniają.

Po pierwsze budynek powinien mieć kształt zbliżony do prostokąta z dwuspadowym dachem. Wszelkie dodatkowe wykusze i załamania generują tylko niepotrzebne straty ciepła. Ogrzewanie domu piętrowego lub z użytkowym poddaszem jest tańsze niż budynku parterowego. Nie oznacza to, że tak zwane  „parterówki „ nie są ekonomiczne. Są, jeśli wykonane są  wykorzystaniem nowoczesnych technologii.  Zazwyczaj jednak generują większe koszty ogrzewania niż pozostałe typy domów.

Po drugie, zwróć uwagę na to jak będzie ustawiony dom względem stron świata.  Przyjrzyj się czy w interesującym Cię projekcie domu okna rozplanowane są w taki sposób by maksymalnie wykorzystywać naturalne światło słoneczne w ciągu dnia.

Trzeci punkt dotyczy wnętrz domu.  Postaraj się ograniczyć liczbę ścian działowych do niezbędnego minimum, pozwoli to na równomierne rozmieszczanie się ciepła wewnątrz domu. Zwróć też uwagę na to, aby wejście do domu prowadziło przez wiatrołap. To dodatkowe pomieszczenie zapobiega ucieczce ciepła.

Na stronie typu www.domowy.pl, prezentujących oferty gotowych projektów domów, możesz skorzystać z zaawansowanych form wyszukiwania projektów, w których, określając powyższe kryteria, ograniczysz wyniki wyszukiwania do kilkudziesięciu propozycji spełniających Twoje wymagania. Brzmi dobrze, prawda?

Podobne artykuły