Artykuł Dodaj artykuł

INOUTIC WSPIERA „SZARĄ REWOLUCJĘ”!

Co łączy nowy budynek poznańskiej Biblioteki Raczyńskich, terminal pasażerski Lotniska Ławica, biurowiec Rodan System czy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie?  

Co łączy nowy budynek poznańskiej Biblioteki Raczyńskich, terminal pasażerski Lotniska Ławica, biurowiec Rodan System czy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie?

360 stopni szarości Centrum Medyczne w Niemczech fot. mat. prasowe Inoutic 360 stopni szarości Kamienica w Amsterdamie fot. mat. prasowe Inoutic
360 stopni szarości Centrum Medyczne w Niemczech fot. mat. prasowe Inoutic 360 stopni szarości Kamienica w Amsterdamie
fot. mat. prasowe Inoutic

To przykłady „szarej rewolucji”, która w ostatnich latach opanowała architekturę i design na całym świecie. Betonowe ściany, szare dachy i elewacje pojawiają się w realizacjach wielu wybitnych polskich i zagranicznych architektów. Modzie na szarość nie oparły się także okna, drzwi i tarasy, kiedyś najczęściej białe lub w kolorze drewna. Jedynym w Polsce producentem profili okiennych i drzwiowych oferującym „360⁰ szarości” jest firma Inoutic.

Współczesna architektura i design coraz częściej sięgają po kolor szary. Różne odcienie tej barwy dominują w nurcie architektonicznym high-tech, ale są także akceptowane w promującym naturalne materiały kierunku eco-tech. Projektanci doceniają przede wszystkim neutralność i wszechstronne zastosowanie szarości, która jest doskonałym tłem dla innych, bardziej zdecydowanych kolorów. Jasne, pastelowe, ciepłe odcienie barwy szarej, obok bieli i beżu, od dawna królują w stylach skandynawskim i klasycznym. Jednak największe zastosowanie znalazła ascetyczna szarość właśnie w stylu industrialnym, który z biegiem lat stał się synonimem wyszukanego gustu i ekskluzywności.

360 stopni szarości Hotel Fürstenfelder w Niemczech fot. mat. prasowe Inoutic Szara rewolucja Drzwi 360 stopni szarości fot. mat. prasowe Inoutic
360 stopni szarości Hotel Fürstenfelder w Niemczech fot. mat. prasowe Inoutic Szara rewolucja Drzwi 360 stopni szarości
fot. mat. prasowe Inoutic

Wyrazem „szarej rewolucji” we współczesnym budownictwie są nie tylko takie materiały jak beton czy stal. Coraz częściej dotyczy ona także elementów budynku wykonanych z tworzyw PVC - okien, drzwi, elewacji, tarasów czy balkonów.

W przypadku okien pojawia się szereg kwestii, jakie należy rozważyć wybierając ich kolor i odcień. Niezwykle ważna jest odpowiedź na pytanie, czy otwory okienne na tle elewacji mają być jej dopełnieniem, czy stanowić rodzaj wyżłobienia lub zagłębienia. Innymi słowy: w jaki sposób przestrzeń zewnętrzną wprowadzić do wnętrza budynku – wyjaśnia architekt Piotr Barełkowski, założyciel poznańskiego Studia ADS. – W zabiegu „dematerializacji” okna ważną rolę odgrywa kolor ram. Zastosowanie w stolarce lub ślusarce okiennej koloru popielatego znakomicie w tym pomaga. Ciemniejszy odcień ram staje się dla ludzkiego oka bardziej niewidoczny niż biały.

Zgodne z najnowszymi trendami, energooszczędne i ciepłe okna oraz drzwi zewnętrzne, tarasowe i balkonowe z PVC są produkowane z profili okiennych i systemów przesuwnych marki Inoutic. Firma oferuje okleiny niemal idealnie dopasowane do kolorów profili bazowych, do tego w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej – łącznie w 40 barwach i wariantach dekoracyjnych. Inoutic jest jedynym producentem w Polsce posiadającym w swojej ofercie tzw. „szarą bazę”. Dzięki niej okna i drzwi produkowane z profili firmy wyróżniają się idealną szarością, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. 

360 stopni szarości Odra Tower we Wroclawiu fot. mat. prasowe Inoutic
360 stopni szarości Odra Tower we Wroclawiu
fot. mat. prasowe Inoutic

Okna i drzwi mają obecnie przede wszystkim kreować charakter budynków i tworzyć harmonijną kompozycję z pozostałymi jego elementami, takimi jak np. elewacje czy tarasy. Aspekty techniczne, takie jak energooszczędność, dźwiękoszczelność i odporność na wiatr, jakkolwiek nadal bardzo istotne, nie są już wystarczające ani dla inwestorów, ani dla klientów indywidualnych. Doświadczenia rynkowe pokazują, że coraz większą rolę w decyzjach zakupowych odgrywa design produktu. Nasza oferta „360⁰ szarości”, czyli możliwość uzyskania całkowicie szarych okien i drzwi, to cegiełka, którą chcemy wnieść w architektoniczną „szarą rewolucję” – mówi Tomasz Łapa, dyrektor sprzedaży i marketingu Inoutic Polska.

Odpowiedzią na oczekiwania rynku jest również kolejny produkt Inoutic – systemy tarasowe i elewacyjne Twinson, dostępne m.in. w różnych odcieniach szarości. Z desek kompozytowych, łączących piękno naturalnego drewna oraz trwałość i funkcjonalność PVC, wykonano balkony, tarasy, chodniki i elewacje wielu inwestycji w Polsce i Europie. Odporny na korozję mikrobiologiczną materiał w kolorze szarym został zastosowany m.in. na wszystkich balkonach, loggiach i tarasach wybudowanego w tym roku gdyńskiego apartamentowca Silver House. System desek Twinson w barwie grafitowej pojawił się jesienią zeszłego roku na podjazdach, na schodach, w centrum komunikacyjnym oraz wejściu głównym i do ogrodu Ambasady Francuskiej w Warszawie. Dzięki wsparciu firmy Inoutic z szarego tarasu zewnętrznego mogą korzystać także mieszkańcy oddanego kilka miesięcy temu w Krakowie domu Ronalda McDonalda, przeznaczonego dla rodzin dzieci – pacjentów onkologicznych.

Innowacja odróżnia lidera od naśladowcy. Kierując się słynną maksymą Steve’a Jobsa postanowiliśmy stworzyć serię inspirujących Raportów Specjalnych Inoutic. W oparciu o wiedzę i doświadczenie Grupy Deceuninck chcemy wspierać naszych klientów i partnerów nie tylko w szybkim reagowaniu na pojawiające się na rynku trendy, ale przede wszystkim w kreowaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań. W naszych publikacjach w niestandardowy sposób będziemy przyglądać się tendencjom, które w najbliższej przyszłości mogą wpływać na branżę okienną w Polsce i za granicą. Wydany w listopadzie br. pierwszy raport specjalny poświęciliśmy właśnie „szarej rewolucji” – dodaje Tomasz Łapa. 

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły