Koszyk: BRAK


Artykuł Dodaj artykuł

Sezon na … okna

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca rozpoczyna się sezon nie tylko grillowy. To również czas wymiany i renowacji okien. Zarówno indywidualni użytkownicy, jak i zarządcy nieruchomości od lat stają przed tym samym dylematem: okna drewniane czy z PVC?

Inoutic logoWraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca rozpoczyna się sezon nie tylko grillowy. To również czas wymiany i renowacji okien. Zarówno indywidualni użytkownicy, jak i zarządcy nieruchomości od lat stają przed tym samym dylematem: okna drewniane czy z PVC?

Sezon na … okna InouticOba rodzaje okien mają swoich zwolenników i przeciwników. Pytanie brzmi, czy przy obecnym rozwoju techniki ma to jeszcze – poza walorami estetycznymi – jakieś znaczenie? Czy to wyłącznie kwestia indywidualnych gustów, czy różnicy w walorach użytkowych?

- Ze względu na fizyko-chemiczne właściwości PVC, drewna i aluminium, z których powstaje większość konstrukcji okiennych, wybór któregokolwiek z tych materiałów może mieć znaczenie techniczne wyłącznie w przypadku wystąpienia określonych wymagań konstrukcyjnych w projekcie budowlanym albo szczególnych wymagań eksploatacyjnych użytkownika. W pozostałych przypadkach w grę wchodzą wyłącznie indywidualne przekonania, gusty i emocje kupującego – ocenia Andrzej Błaszczyk z portalu oknotest.pl.

Drewno kontra PVC  

Sezon na … okna InouticAbstrahując od porównywalnych parametrów technicznych okien drewnianych i z PVC, warto
przed podjęciem decyzji zapoznać się z cechami obu tych materiałów. Na właściwości drewna – będącego materiałem naturalnym – wpływa wiele czynników. Mimo stosowania profili klejonych oraz selekcji surowca, nie mamy gwarancji pełnej powtarzalności  parametrów takich jak wytrzymałość oraz podatność na zmiany temperatury i wilgotności. Generalnie drewno jest bardziej podatne na wpływ czynników atmosferycznych niż PVC, co powoduje, że łatwiej ulega wypaczeniom i deformacjom. Wadą okien drewnianych jest też konieczność ich regularnej konserwacji. Co kilka lat trzeba oczyścić ramę ze starego lakieru i zaimpregnować ją na nowo. Źle zabezpieczone drewno wchłania wilgoć, co może prowadzić do zagrzybienia, wypaczenia lub nawet zniszczenia ramy.

Profile okien z PVC produkowane są ze składników, których jakość i właściwości można łatwo kontrolować. Jeśli nie popełniono błędów w procesie produkcji, wszystkie profile będą miały jednakowe cechy. Nie są podatne na odbarwienia i blaknięcie pod wpływem słońca, a warunki atmosferycznie nie powodują wypaczania się profili. Nie wymagają konserwacji – wystarczy je od czasu do czasu umyć. Problemem może być natomiast uszkodzenie okna – miejscowe uszkodzenie drewnianych okien można samodzielnie naprawić, w przypadku okien plastikowych jest to niemożliwe. 

Dla wielu użytkowników istotnym czynnikiem jest wygląd okna. Drewniane często stosuje się np. w starych kamienicach, gdzie konieczne jest dopasowanie wyglądu okien do całości budynku. Jednak producenci profili okiennych z PVC nie pozostają w tyle – proponują szerokie palety barw, pozwalające na dopasowanie stylu okna do architektury budynku. - System kolorów Inoutic  jest wynikiem starannych analiz i wielu lat doświadczeń. W palecie 40 oklein znalazły się faktury i kolory dające nieograniczone możliwości aranżacji, podzielone na kilka kategorii. By ułatwić naszym Klientom dobór koloru okna do charakteru budynku, stworzyliśmy interaktywne narzędzie Konfigurator kolorów. Wystarczy wczytać zdjęcie domu i wybrać typ okna, by zobaczyć je w nowej odsłonie kolorystycznej – mówi Agnieszka Chocaj z z Inoutic / Deceuninck. 

Oprócz walorów użytkowych i indywidualnych preferencji, istotne znaczenie przy wyborze rodzaju okna ma jego cena. Z reguły standardowe okna plastikowe są o 10-15% tańsze od drewnianych – zależność ta dotyczy okien seryjnych, dostępnych w marketach i składach budowlanych. Natomiast okna „na zamówienie” kalkulowane są indywidualnie, więc najprostszym sposobem porównania cen jest zebranie ofert od kilku producentów.

W obu rodzajach okien możemy dowolnie wybierać kolory, kształty i wymiary. Każde z nich na życzenie klienta producent wyposaży w zabezpieczenia antywłamaniowe lub rolety. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na parametry techniczne – przede wszystkim na przenikalność cieplną  i ochronę akustyczną – gdyż to one będą decydowały o komforcie użytkowania. 

Producent ma znaczenie

Zdaniem ekspertów, przy obecnym poziomie techniki i jakości materiałów, właściwości użytkowe okien drewnianych i z PVC są bardzo podobne i w przeciętnych warunkach użytkowania można uznać je za równorzędne. Kwestią gustu pozostaje ocena, które z nich są bardziej eleganckie i które bardziej pasują do indywidualnej aranżacji wnętrza. Obecnie produkowane okna – niezależnie od materiału, z którego wykonano profile – mogą być estetyczne, trwałe i wygodne w użytkowaniu. Dlatego niezmiernie ważny jest staranny wybór producenta okien, gdyż jedynie najwyższa jakość ich wykonania jest gwarantem zachowania  właściwości użytkowych przez długie lata.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły