Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Postaw na dom

Przeciętny czas budowy domu wynosi rok. Zwykle harmonogram prac podporządkowany jest porom roku – zimą Inwestor poszukuje odpowiedniego projektu domu i rozpoczyna tryb załatwiania niezbędnych formalności. Wiosna jest czasem, kiedy można już rozpocząć budowę

Przeciętny czas budowy domu wynosi rok. Zwykle harmonogram prac podporządkowany jest porom roku – zimą Inwestor poszukuje odpowiedniego projektu domu i rozpoczyna tryb załatwiania niezbędnych formalności. Wiosna jest czasem, kiedy można już rozpocząć budowę. Większość Inwestorów chce mieszkać w nowym domu już na Boże Narodzenie.

 - Dla wielu Inwestorów najważniejsze jest to, by budynek powstał szybko. – Znamienne jest też to, że wprowadzają się na gotowe. Niewiele osób decyduje się na życie w domach, gdzie nie ma podłóg czy wykończonej łazienki – tłumaczy Hanna Krzyżosiak, Prezeska Domowy.pl

– Za postawienie budynku jednorodzinnego z wykończeniem w tzw. wariancie ekonomicznym zapłacimy średnio 2578 zł za mkw. – mówi Hanna Krzyżosiak. – To przeciętna cena wyliczona na podstawie danych zbieranych z różnych miejscowości, gdzie nasi Doradcy prowadzą budowy. W okolicach największych miast sezonowo może być to trochę więcej. Dziś jednak to wykonawcy zabiegają o pracę, więc łatwiej negocjować stawki. Pozytywów posiadania własnego domu jest więcej – swoboda, niezależność, oddalenie od gwaru miasta, możliwość rozbudowy – kiedy pojawi się potrzeba dodatkowej przestrzeni – a obecnie, ułatwienia, jakie wynikają z ulg, programów i propozycji rządowych, mających na celu pomoc tym, którzy chcą budować.

Liczne spotkania Doradców Domowy.pl z Inwestorami lub osobami, zainteresowanymi budową własnego domu, jakie mieli okazję odbyć podczas spotkań targowych i minionej edycji Budujących Czwartków odsłoniły najważniejsze powody, które mogą skłaniać do inwestycji w dom.

Atrakcyjnym elementem, który przekonywał niezdecydowanych do rozważenia wybudowania własnego domu była zmiana, jaką Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zaproponowało w Prawie budowlanym. Przeformułowania mają na celu usprawnienie formalności dotyczących budownictwa jednorodzinnego i skrócenie czasu, w jakim należy ich dopełnić.  Najkorzystniejszą wydaje się zmiana, znosząca obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę części domów jednorodzinnych. 

Rząd, chcąc wyjść naprzeciw potrzebom Budujących, postanowił zachować w prawie możliwość odliczania VATu za zakup materiałów budowlanych. Będzie to jednak możliwe na innych, niż dotychczas, warunkach i połączone z ustawą o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (popularnego MdM – u). Program w teorii ma sprzyjać singlom, młodym małżeństwom oraz osobom samotnie wychowującym dzieci. Wsparcie, możliwe będzie do zakupu domu o powierzchni do 100m2 lub jego budowy, zniknie więc możliwość otrzymania zwrotu VATu za inwestycje remontowe.

Program dopłat z ramienia NFOŚiGW jest kolejnym argumentem na rzecz podjęcia inwestycji budowlanej. Gwarantuje on uzyskanie dopłaty do budowy domu w standardzie NF15 lub NF40 (wysokość dopłaty uzależniona jest od wyboru jednego z wariantów)

- Spotkanie w ramach Budujących Czwartków z Domowy.pl w Krakowie, które odbyło się 26.09.2013, zaskoczyło nas pozytywnie ilością osób, które przyszły podyskutować na temat budownictwa energooszczędnego. Wszystkie one były żywo zainteresowane nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami – zauważa Lidia Misiuna, kierownik działu marketingu w firmie Röben.

Argumentami sprzyjającymi rozpoczęciu budowy domu są na pewno także korzystne ceny materiałów budowlanych i szeroka dostępność ekip. Kłopot może wiązać się jedynie z wyborem takiej, która pozwoli nam na szybką i profesjonalną finalizację przedsięwzięcia. Aby uniknąć przedłużania się inwestycji, co może być wynikiem poszukiwań na rynku przedsiębiorstw budowlanych, warto skontaktować się z Doradcą Domowy.pl, których sieć obejmuje swoim zasięgiem teren całego kraju.

Domowy.pl, jako portal pomagający Inwestorom od momentu zakupu projektu domu, aż po jego realizację, przygotował właśnie najnowszy numer e-booka „Postaw na dom”, który stanowi  kompendium wiedzy na tematy budowlane.

Lektura materiału „Jak wybrać projekt domu energooszczędnego?” odpowiada na możliwe pytania, które mogą pojawić się podczas poszukiwania gotowego projektu domu, jaki nie tylko spełniał będzie wymagania aranżacyjne ale także sprosta standardom energooszczędności. Warto także zapoznać się z nowymi wymaganiami, dotyczącymi parametrów cieplnych domu, aby móc wybudować budynek ekonomicznie opłacalny i zgodny z wymaganiami. Dla wszystkich, którym szczególnie zależy na czasie pomocą może służyć  blok poświęcony technologiom prefabrykowanym i materiałom budowlanym oraz stolarce.

Zapraszamy do zarejestrowania się na stronie domowy.pl, co pozwoli otrzymać egzemplarz e-booka.

Podobne artykuły