Artykuł Dodaj artykuł

Izolacyjność akustyczna zrównoważonych budynków dzięki nowoczesnym rozwiązaniom szklanym

Dobra izolacyjność akustyczna obiektów budowlanych poprawia komfort użytkowników i jest przedmiotem oceny w systemie certyfikacji BREEAM.

Dobra izolacyjność akustyczna obiektów budowlanych poprawia komfort użytkowników i jest przedmiotem oceny w systemie certyfikacji BREEAM. Projektując budynek warto uwzględnić rozwiązania, takie jak szkło dźwiękochłonne, które przy niewielkim nakładzie finansowym podnoszą wartość użytkową obiektu.

Baltic House, Gdynia

System certyfikacji wielokryterialnej BREEAM ocenia istotne aspekty związane z projektowaniem i eksploatacją budynków, mające wpływ na środowisko i człowieka, takie jak: energooszczędność, materiały, zarządzanie, czy zdrowie i komfort użytkowników. Wśród kryteriów ocenianych w ramach tej ostatniej kategorii, znajduje się izolacyjność akustyczna obiektów budowlanych. Jej znaczenie wzrasta wraz z rozwojem cywilizacyjnym, który powoduje, że projektanci budynków zlokalizowanych w miastach muszą uwzględniać w projektach rozwiązania zwiększające ochronę przed hałasem.

Biurowiec IO-1, Warszawa

Wykorzystywanym w tym celu materiałem, zapewniającym bardzo dobrą izolacyjność akustyczną, jest szkło dźwiękochłonne. Jego zastosowanie na elewacji budynku pozwala ograniczyć niepożądany hałas. „Odpowiednio dobrane szyby redukują przenikanie hałasu z zewnątrz do środka, poprawiając komfort użytkowników” – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę, Szkło Architektoniczne, NSG Group. „Najlepszą redukcję zapewnia laminowane szkło dźwiękochłonne Pilkington Optiphon™, charakteryzujące się podwyższonymi parametrami izolacyjności akustycznej, co gwarantuje ochronę przed zewnętrznymi źródłami hałasu, takimi jak ruch uliczny, lotniska, fabryki, szkoły czy trakcje kolejowe”. Szkło dźwiękochłonne może być wykorzystane nie tylko w oknach obiektów komercyjnych czy ścianach kurtynowych, ale i w obiektach prywatnych, a nawet dachach ze szkła.

Salzburg Center, Warszawa

Zastosowanie w obiektach budowlanych szyb zespolonych Pilkington Insulight™ Phon pozwala ograniczyć nawet największy huk, dzięki wysokiej wartości współczynnika tłumienia hałasu Rw, który może osiągnąć nawet ponad 50 dB. „Odpowiednie parametry szkła dźwiękochłonnego uzyskuje się w procesie laminowania tafli szkła folią akustyczną o minimalnej grubości 0,76 mm. Konfiguracja, grubość szkła i szerokość ramki dystansowej w szybach zespolonych dobierane są w zależności od potrzeb danego projektu” – mówi Szymon Piróg, Doradca Techniczny w Pilkington Polska. „Wykorzystując w szybach Pilkington Insulight™ Phon, oprócz szkła dźwiękochłonnego, produkty o innych właściwościach możemy uzyskać dodatkowe korzyści, takie jak: izolacyjność cieplna, ochrona przed słońcem czy samoczyszczenie”.

Pilkington Optiphon™ pozwala na wytłumienie hałasu bez konieczności stosowania bardzo grubych tafli szkła. Jednocześnie zapewnia wysoką przepuszczalność światła i odporność na uderzenie. Spełniając kryteria szkła bezpiecznego jest często stosowane wewnątrz obiektów np. jako ścianki działowe w tzw. open space’ach, co poprawia ergonomię pracy i sprzyja tworzeniu środowiska przyjaznego dla użytkowników.

Poprzez odpowiedni dobór szkła redukującego niepożądany hałas, można znacząco poprawić samopoczucie użytkowników budynku oraz ergonomię pracy. Punkt otrzymany za izolacyjność akustyczną obiektów budowlanych ma wpływ na końcową ocenę kategorii „zdrowie i komfort”, której maksymalny wynik wynosi 15% w ujęciu procentowym całości systemu certyfikacji BREEAM.

Artykuł został dodany przez firmę

Pilkington IGP Sp. z o.o.

Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły