Artykuł Dodaj artykuł

Upiększamy okna

Okna w naszym domu nie muszą być nudne. Dzięki drobnym dodatkom możemy sprawić, że staną się one prawdziwą ozdobą wnętrza i elewacji. Odpowiednio dopasowane szprosy, klamki, czy parapety podkreślą styl domu i uprzyjemnią życie jego mieszkańcom.

Okna w naszym domu nie muszą być nudne. Dzięki drobnym dodatkom możemy sprawić, że staną się one prawdziwą ozdobą wnętrza i elewacji. Odpowiednio dopasowane szprosy, klamki, czy parapety podkreślą styl domu i uprzyjemnią życie jego mieszkańcom.

Okna stanowią bardzo ważny element każdego domu. To one bowiem przełamują jednolitą bryłę budynku i oświetlają pomieszczenia. Przy wyborze okien warto również zastanowić się nad dodatkami, które ożywią stolarkę i pozwolą na ciekawą aranżację wnętrza. W ofertach producentów dostępna jest szeroka gama okiennej biżuterii. Co zatem możemy wybrać?

Klamki

Parapet - Oknoplast

Klamka jest uznawana za jeden z kluczowych elementów ozdobnych okien. Jest ona umieszczona zwykle na środku ramy, co sprawia, że od razu przyciąga wzrok. Dlatego warto wybrać taką, która będzie dopasowana do koloru stolarki i charakteru pomieszczenia – mówi Hubert Rudzki, Specjalista ds. Marketingu i Reklamy OKNOPAST. Firma OKNOPLAST oferuje swoim klientom klamki, które wytwarzane są z litego aluminium, dzięki czemu zachowują trwałość przez długie lata. Są one dostępne w szerokiej palecie barw - od bieli przez brąz, srebro i złoto, aż po grafit, co pozwala dopasować klamkę do koloru profilu okiennego. Aby podnieść komfort korzystania z klamki, OKNOPLAST oferuje ponadto wersję z kluczem lub przyciskiem. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa bezpieczeństwo domowników, gdyż z jednej strony uniemożliwia włamywaczowi przekręcenie klamki z pozycji uchylnej (tzw. sztuczka „na sznurek”), z drugiej natomiast zmniejsza prawdopodobieństwo, że dziecko samo otworzy okno.

Parapety

Wybierając parapety, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały one wykonane. Parapety wewnętrzne powinny być odporne na zarysowania i działanie wysokich temperatur, zwykle bowiem znajdują się pod nimi grzejniki. Te montowane z kolei na zewnątrz muszą stawić czoła czynnikom atmosferycznym, dlatego najczęściej produkowane są z aluminium, kamienia lub stali ocynkowanej – mówi Hubert Rudzki z OKNOPLAST.

W ofercie OKNOPLAST dostępne są parapety zewnętrzne wykonane z aluminium. Wszystkie pokryte są  poliestrowym lakierem proszkowym, co zapobiega utracie koloru pod wpływem słońca, deszczu czy śniegu. Parapety wewnętrzne wykonane są natomiast z PVC powleczonego warstwą laminatu, która jest odporna na zarysowania.

Szprosy

Szprosy - Oknoplast

Szprosy imitujące podział okna przywodzą na myśl tradycyjne dworki. Dobrze sprawdzą się również w nowoczesnych, panoramicznych przeszkleniach lub stolarce o nietypowych kształtach. Dzięki nim okno zyska niecodzienny wygląd, a wnętrze za sprawą nastrojowego światła wyjątkowy urok. Szprosy dzielą się na dwa rodzaje – wewnętrzne, zamontowane w pakiecie szybowym i zewnętrzne „wiedeńskie”, które nakleja się na szybę – mówi Hubert Rudzki z OKNOPLAST. Szprosy wewnętrzne mogą być wygięte w łuki czy koła, a nawet zostać połączone pod różnymi kątami. Pozwala nam to ozdobić nimi każde, nawet najbardziej finezyjne okno, choćby trójkąt w lukarnie.

OKNOPLAST oferuje ponadto szprosy dwubarwne, które możemy dobrać zarówno do koloru elewacji, jak i wystroju wnętrza. Odcienie odpowiadają barwom okien z palety RAL, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że nie zdołamy ich dopasować do koloru profilu okna. Możemy też wybierać spośród różnych szerokości - zależnie od rozmiarów okien i naszych upodobań.

Ornamenty na szybie?

Szyba to nieodłączny element okna. W niektórych pomieszczeniach wymagamy od niej więcej niż ochrony przed utratą ciepła czy hałasem. Niekiedy zależy nam, aby nadać wnętrzu unikalnego stylu, czy zapewnić w nim intymność. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest montaż szyb ornamentowych. Powstają one z wzorzystego szkła typu „float”, które tworzy wypukłość z jednej strony okna. Taka konstrukcja ogranicza widok z zewnątrz – mówi Hubert Rudzki z OKNOPLAST.

U producentów znajdziemy wiele wzorów szkła ornamentowego, różniących się między sobą natężeniem przepuszczanego światła. Dzięki nim możemy stworzyć we wnętrzu odpowiedni dla nas klimat. Szyby tego rodzaju nadają oknom fantazyjnego wyglądu, a nam pozwalają czuć się naprawdę swobodnie.

Podobne artykuły