Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Polacy coraz częściej projektują swoje wnętrza

Dostępność narzędzi, inspiracje w Internecie i wielość informacji sprawia, że Polacy coraz śmielej sami projektują wnętrza, nie zlecając ich specjalistom, a trend wydaje się być coraz silniejszy. W mediach nie brakuje zdjęć czy porad jak to zrobić, a takie treści cieszą się powodzeniem nie tylko wśród młodych ludzi.

Dostępność narzędzi, inspiracje w Internecie i wielość informacji sprawia, że Polacy coraz śmielej sami projektują wnętrza, nie zlecając ich specjalistom, a trend wydaje się być coraz silniejszy. W mediach nie brakuje zdjęć czy porad jak to zrobić, a takie treści cieszą się powodzeniem nie tylko wśród młodych ludzi.

Według badania przeprowadzonego przez Westwing Home & Living, 94% Polaków przyznaje, że urządzanie własnego “M” sprawia im przyjemność. Z kolei sondaż TNS Polska dla Black Red White pokazuje, że dla 90% respondentów wystrój domu jest ważnym aspektem życia codziennego.

Co przekonuje do zainwestowania czasu i pieniędzy w projektowanie?

Spersonalizowane wnętrza

Polacy coraz częściej projektują swoje wnętrza

Po pierwsze personalizacja. Urządzanie na własną rękę daje możliwość stworzenia “własnej” przestrzeni. Dzięki temu, wnętrze będzie nie tylko idealnie dopasowane do domowników, ale będzie również w pełni odpowiadać ich gustom.

- Polacy coraz częściej sami szukają inspiracji w pismach branżowych i Internecie, by potem wykorzystać pomysły w aranżacji własnego mieszkania - komentuje Joanna Rodziewicz, z grupy RE/MAX, przedstawiciel krakowskiej inwestycji Apartamenty z Tarasem. - Są znudzeni standardowymi pomieszczeniami, które widuje się na wystawach. Coraz większe znaczenie zyskują przedmioty czy też meble unikatowe - dodaje.

Gdzie szukają inspiracji? Według raportu “Polskie Wnętrze. Trendy nowoczesności” sporządzonego w ubiegłym roku, 47% Polaków odkrywa marki samemu, 30% poznaje je dzięki znajomym bądź rodzinie, 30% szuka inspiracji w Internecie, a 37% czerpie wiedzę z czasopism. Dużo osób kieruje się również własną intuicją i wyczuciem.

Z architektem czy bez?

Co ciekawe, im większe zainteresowanie designem, tym mniejsza potrzeba korzystania z pomocy architekta. Wyniki przeprowadzonego badania przez Westwing Home & Living wykazało, że aż 76% Polaków nigdy nie zatrudniło fachowca.

Polacy coraz częściej projektują swoje wnętrzaKażdorazowo warto zastanowić się, czy zatrudniać specjalistę od aranżacji wnętrz. Angażowanie architekta zaoszczędza mnóstwo czasu, lecz z drugiej strony może okazać się niekonieczne, w przypadku osób, które mają własną wizję i pełno pomysłów jak zagospodarować własną przestrzeń. Gdy pomieszczenia są dobrze rozmieszczone, ich urządzenie nie powinno sprawić kłopotu osobom, które mają już za sobą pierwsze doświadczenia remontów i kontakty ze sprawdzonymi fachowcami. Trzeba mieć jednak dużo czasu, by pozwolić sobie na porównywanie ofert i odwiedzanie sklepów meblowych wybierając najlepsze opcje.

Niezależnie od preferencji Polaków, wiele zależy od tego, jak urządzone są mieszkania, w których najczęściej przebywa się w czasie wolnym.  Dom to nie tylko przestrzeń, w której odpoczywamy, ale także miejsce, gdzie spotykamy się ze znajomymi, dlatego tak ważna jest harmonia panująca w naszych czterech ścianach. Ma ona za zadanie pozytywnie wpływać na samopoczucie. I to właśnie powinno kierować każdym, kto podejmuje decyzję o samodzielnym urządzeniu swojego “M” - zgodność z gustem i zainteresowaniami lokatorów.

Większe pole do popisu

Westwing Home & Living przeprowadził także badanie na temat preferencji mieszkaniowych Polaków. Z raportu wynika, że zdecydowana większość (60%) pragnie zamieszkać w domu wolnostojącym, 13% wybrałoby loft, 12% kamienicę, a 10% apartament. Natomiast jeżeli chodzi o metraż, najbardziej pożądaną powierzchnią jest 100-150 m2 (34%), a dwóch Polaków na dziesięciu najchętniej zamieszkałoby na 80-100 m2.

- Spora grupa wciąż wybrałaby mieszkanie - podsumowuje przedstawiciel inwestycji Apartamenty z Tarasem. - Dom zazwyczaj oznacza więcej obowiązków - odśnieżanie, dbanie o ogród, drobne naprawy. Lokal w budynku dla wielu oznacza większą anonimowość i poczucie bezpieczeństwa. Wśród naszych klientów dużym zainteresowaniem cieszą się apartamenty o większej powierzchni, także te dwupoziomowe. W przypadku takich mieszkań, nabywcy częściej decydują się na pomoc profesjonalnego projektanta wnętrz - dodaje.

 

Na rynku pierwotnym, apartamenty z dwoma poziomami oferują zazwyczaj deweloperzy zajmujący się budową lokali o podwyższonym standardzie. Takie lokum, z pewnością, może dać nam namiastkę domu, ze względu na dwa poziomy. To także większe pole do popisu, jeżeli chodzi o jego aranżację.

Dwa poziomy, to zazwyczaj większa przestrzeń i więcej miejsca do zagospodarowania. Łatwiej tu rozdzielić funkcje danych pomieszczeń. Na dole kuchnia i salon przeznaczony do przyjmowania gości, na górze sypialnie, czyli strefa prywatna. Często w takich mieszkaniach znajdują się dwie łazienki, na obu poziomach, co jest bardzo praktyczne.

- W apartamentach dwupoziomowych położonych na najniższej kondygnacji, dodatkowym atutem jest ogród - podkreśla Joanna Rodziewicz. - To nie tylko zwykły taras, ale możliwość zasadzenia przeróżnych roślin. To także doskonała okazja, by samemu zaplanować, jak on ma wyglądać. Wychodząc na zewnątrz bezpośrednio obcujemy z naturą, zupełnie jak w przypadku domu wolnostojącego – zauważa.

Podobne artykuły